Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa GAP Davutoğlu Mardin'den 10 maddelik master planını açıkladı

Davutoğlu Mardin'den 10 maddelik master planını açıkladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu Mardin Artuklu Üniversitesi'nde "Kardeşlik Buluşmaları Mardin" konferansına katılarak burada 10 maddelik master planını açıkladı.

Giriş Tarihi: 5 Şubat 2016 Cuma 12:45
Davutoğlu Mardin'den 10 maddelik master planını açıkladı

Başbakan Davutoğlu konuşmasına, "Kadim medeniyetin biblo şehri, kültürümüzün, irfanımızın, hikmetimizin omurgası, güzel Mardin, çok değerli hemşehrilerim" sözleriyle başladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Mardin şunu der: 'İnsanlık, bende çeşitlilikte birliği, birlikte çeşitliliği yaşadı.' Kimse kimseye bir şey tahakküm etmeden, bir şey dikta etmeden karşılıklı saygı içerisinde yaşamayı Mardin öğretti. Biz şimdi 7 düvele karşı 7 iklimde mücadele ederken Mardin'in 7 kültürüne, 7 din, 7 dil anlayışına, çoğulculuğuna, birlikteliğine ihtiyaç hissediyoruz" dedi.

Bazı şehirlerin büyük medeniyetlerin kuruluşuna öncülük ettiğini, bazı şehirlerin birçok medeniyeti kendi bünyesinde harmanladığını, büyük çınarlar oluşturduğunu, bazı şehirlere bakıldığında her bir taşında insanlık tarihinin izlerinin görüldüğünü belirten Davutoğlu, Mardin'in de insanlık tarihinde önemli bir yeri olduğuna dikkati çekti.

Mardin'in küçük ama her sokağın insanlığı kuşattığını aktaran Davutoğlu, kendisinin ilk kez 2001 yılında ailesiyle Mardin'e geldiğinini anımsatarak, hissettiği duyguları anlattı.

Ne zaman Mardin'e gelmeye karar verdiğinde içinde derinden bir haz, yoğunlaşma, Mardin ile yalnız kalma hissi uyandığını vurgulayan Davutoğlu, daha önce 2010 yılında Mardinlilere hitap ettiğini, 2015 yılında da Mardin'de Türkçe, Arapça, Kürtçe dillerinde mevlit dinlediklerini ifade etti.

Başbakan Davutoğlu, her dilin güzel olduğuna değinerek, "Gönülden, yürekten gelen muhabbeti dillendirdiğinde bütün kelimeler azizdir, eğer aynı kelimeler ve aynı diller nefreti, şiddeti, terörü dillendiriyorsa kötüdür, zelildir ve insanlıktan uzaktır" diye konuştu.

Mardin'in birleştirici ruhunun eksikliğinin hissedildiğini ifade eden Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Mardin her zaman söylendiği gibi 7 bin yıl önce 7 kültürün, 7 dinin, 7 dilin yaşadığı bir yer. Hani '7 düvel' deriz ya çokluktan kinaye ya da 7 iklim deriz ya yine çokluktan kinaye. Mardin şunu der, 'insanlık, bende çeşitlilikte birliği, birlikte çeşitliliği yaşadı.' Kimse kimseye bir şey tahakküm etmeden, bir şey dikta etmeden karşılıklı saygı içerisinde yaşamayı Mardin öğretti. Biz şimdi 7 düvele karşı 7 iklimde mücadele ederken, Mardin'in 7 kültürüne, 7 din, 7 dil anlayışına çoğulculuğuna, birlikteliğine ihtiyaç hissediyoruz."

Herkesten, Mardin'in her bir taşında, toprağında Mardin kokusunu hissetmelerini isteyen Davutoğlu, o kokuyu hissedenden şiddet, kötü dil, kötü söz, kem söz çıkmayacağını dile getirdi.

Başbakan Davutoğlu, kendisine Türkiye'de nereye gidilmesi gerektiği yönünde soru sorulduğunda "önce Mardin" dediğini aktardı.

İŞTE DAVUTOĞLU'NUN 10 MADDE HALİNDE AÇIKLADIĞI MASTER PLANI:

Birinci  ayak, Eylem planı 10 ayaklı, insan odaklı devlet anlayışı olacak. Herkesin hayatını garanti altına alan bir kamu düzen olacak.
İkinci ayak, Kamu düzeni inşa edilecek. Kim kamu düzenini tehdit ederse durdurulacak ve engellenecektir. Özyönetimciler gibi kendisi dışındakilere hiçbir hak tanımayanlar gibi değil.
Üçüncü ayak, kapsamlı bir demokratik yaşam. Öncelikle gelin anayasayı değiştirelim diyoruz. Halk karşısında mütevazi kalmayı, zalim karşısında en güçlü izzet ile muamele etmesini de biliriz. Öyle veya böyle, 12 Eylül Anayasası da, vesayetçi zihniyet de emellerine ulaşamayacak.
Dördüncü ayak, terörle mücadele esnasında, terör saldırıları sırasında sosyal yaralar için seferberlik var. Bütün yaralar sarılacak. Biz ki Somali'nin, Gazze'nin Myanmar'ın, 2,5 milyon Suriyelinin yaralarını sarmışız. Yerinden ayrılmak zorunda kalmış kişilerin yarasını sarar göz yaşını sileriz. Sur'dan Silopi'den Cizre'de çıkan vatandaşlarımızı bu zalimlerin eline bırakır mıyız. Cizre Devlet Hastanesi'ne 20 roket atıldı, ne istersiniz hastanelerden, ne istersiniz karne alan çocuklardan. Valilerimize kaymakamlarımıza söyledim, eğer bir tek vatandaşımız aç açıkta kalırsa hesabını sorarım. Herhangi bir ihtiyaç için bizzat Başbakanlığa bağlı mekanizmalar kuracağız. Gençlik kampları kuracağız Türkiye'nin her yerinde.
Beşinci ayak, 13 yıl içinde ayağa kaldırdığımız bölge ekonomisini daha da güçlendireceğiz. Neresi olursa olsun bütün vatandaşlarımızın terörden kayıplarını telafi edeceğiz. 6-7 Ekim olaylarından sonra söyledim yangın yerinde gül yetiştireceğiz diye. İş adamlarımızla gece sabah 3'e kadar süren toplantıda ihtiyaçlarını tek tek dinledim. Bana iletilen her talep mutlaka yerine getirilecek. Esnaf ve sanatkarların ödemeleri ve borçları ertelenecek. Prim ödemeleri ertelenecek.
Altıncı ayak, şehirlerin ihyası. Ben kentsel dönüşüm tabirini kullanmıyorum. Yeni yasa çerçevesinde tarihi dokuyu koruyan şehir ihya çabaları içinde olacağız. Sur'u tarihi özellikleriyle öylesine yeniden inşa edeceğiz ki bütün insanlık gelip ilham alacak. Bu anlamda çukurlarla mayınlarla bozulmuş hatlar elden geçirilecek.
Yedinci ayak, etkin bir iletişim stratejisi uygulayacağız. Algı operasyonlarına karşı her yerde bir iletişim birimi oluşturulacak. Olan biteni tüm dünyaya en etin şekilde bildireceğiz.
Sekisinci ayak, Yerel yönetimin yetkileri genişletilecek. Yapılan her harcama en etkin şekilde denetlenecek. El yapımı patlayıcılar ve diğer silahlı şiddet unsurlarına dönük olarak her türlü idari tedbir alacağız. Türkiye'yi mutlak anlamda silahtan ve patlayıcı maddeden arındıracağız.
Dokuncusu ayak, milli birlik ve kardeşlik anlamında yeni bir dönem başlatacağız. Artık muhatap milletin ta kendisidir. Tüm illerde ve ilçelerde herkesin saygı duyduğu kişilerden oluşan teşkilatlar kurulacak. Siz kendi aranızda örgütlenin biz sizinle irtibat kuracağız dedik. Herkesi muhatap alacağız, ama eline silah alanları muhatap almayacağız. Buradan Irak'a dönük sesleniyorum, Kerkük'teki Kürde, Musul'daki Arap'a, Şii'ye, siz bizim kardeşimizsiniz. Haseke'deki Kürt kardeşime, Halep'teki Arap kardeşime, Bayırbucak'taki Türk kardeşime, biz sizi kardeş bildik kardeş bileceğiz.
Onuncu ayak, milli birlik ve kardeşlik için her çalışma yapılacak. Doğu'dan Batı'ya kucaklaşacağız. Kim bizim kardeşliğimize kast eder, mazlumları yalnız bırakmak isterse karşılarında dimdik duracağız.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com