Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye Davutoğlu: Çözüm Süreci devam edecek

Davutoğlu: Çözüm Süreci devam edecek

Akil İnsanlar Heyeti ile bir araya gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Gelin şu puslu havayı dağıtalım. İşte burada Akil İnsanlar devreye girecek. Herkes şunu bilsin ki Çözüm Süreci devam edecek."ifadelerini kullandı.

Giriş Tarihi: 19 Ekim 2014 Pazar 13:15
Davutoğlu: Çözüm Süreci devam edecek

Akil İnsanlar Heyeti toplantısında konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çözüm Süreci’nde gelinen noktayı değerlendirdi. Kobani bahanesiyle yapılan eylemleri eleştiren Davutoğlu, “Sosyal medyada şiddet içeren, şiddete davet eden söylemler var. Provakatif bir söylem ve grup tüm çabaları yok sayan bir sonuç doğurabiliyor.”dedi. Davutoğlu, “Şuanda faili meçhuller var. Gelin şu puslu havayı dağıtalım. İşte burada Akil İnsanlar devreye girecek. Herkes şunu bilsin ki Çözüm Süreci devam edecek.”diyerek gelinen noktayı değerlendirdi.


Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Akil İnsanlar Heyeti üyeleriyle bir araya geldiği toplantı, Dolmabahçe Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde başladı. Toplantıya, Akil İnsanlar Heyeti'nde yer alan isimlerin yanı sıra ilgili bakanlar da katılıyor. Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasıyla başlayan toplantıda, Çözüm Süreci ve son olaylar değerlendirilecek.

“Çözüm Süreci, yasama sürecini de bağlayan bir süreçtir”
Toplantıda konuşan Başbakan Davutoğlu, “Akil İnsanların toplantıları karşılıksız kalmadı, raporlar rafa kalkmadı. Akil insanların raporları demokratikleşme paketinde yer aldı. Artık Çözüm Süreci, yasama sürecini de bağlayan bir süreçtir.”diye konuştu.

Sosyal medyada şiddet içeren ve şiddete davet eden söylemlerin olduğuna dikkat çeken Davutoğlu, “Provakatif bir söylem ve grup tüm çabaları yok sayan bir sonuç doğurabiliyor. İki kavramı hala çözüm sürecinin temel taşı olarak görüyorum. Bunlar: Tarihdaşlık ve vatandaşlık…

Bu süreçte jeopolitik zemin önemli. Ya bu sınırlar barışçıl yollarlar kaynaşacak, bütün akrabalar bir arada olacak ya da insanlar çatışacak. Biz bunun için vizeleri kaldırdık. Son olaylar, Suruç'u Kobani'den ayırmanın mümkün olamadığını gösterdi.”şeklinde ifade etti.

“Kimse topu karşın tarafa atmaya çalışmasın”
“Ya birleştirici yol çizeceğiz ya da modern görünümlü baskıcı grupların tesiri altında kalacağız.” diyerek sözlerini sürdüren Davutoğlu, “Çözüm süreci millidir, yerlidir. 12 yıldır bu meseleyi çözmek için her yolu denedik. Ne olacaksa bu insanların arasında olacak. Oturup konuşacağız dedik.

Bütün siyasi riskleri göze alarak biz bu süreci başlattık. Hükümetten devletten bir şeyler bekleyenler tabularımızı nasıl yıktığımızı görsünler. Kimse topu karşın tarafa atmaya çalışmasın. Bu yol çocuklarımızın el ele yürüyeceği bir yol. Çözüm Sürecinin muhatabı milletin kendisidir. Çözüm Süreci bir tarafı ikna süreci değildir. Toplumun her kesimini kuşatan bir süreç. Bu süreci korumalıyız.”dedi. (İLKHA)
 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com