Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Davet ettiler, Kürtçe konuşacağı için konuşturmadılar

Davet ettiler, Kürtçe konuşacağı için konuşturmadılar

Türkiye'de düzenlenen 14. Tarla Teknolojileri Fuarı’na davet edilen Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Ziraat Bakanı Abdussettar Mecid, fuarın açılış konuşmasını Kürtçe yapmak isteyince fuar hazırlık komitesi tarafından konuşması engellendiği iddia edildi.

Giriş Tarihi: 26 Mart 2016 Cumartesi 14:49
Davet ettiler, Kürtçe konuşacağı için konuşturmadılar

Konya’da 23-27 Mart tarihleri arasında düzenlenen 14. Tarla Teknolojileri Fuarı’na davet edilen Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Ziraat Bakanı Abdussettar Mecid, fuarın açılışında Kürtçe konuşmak isteyince fuar hazırlık komitesi tarafından engellenerek konuşturulmadı.
Kürdistan Ziraat Bakanının Kürtçe konuşması engellendi

Türkiye’nin daveti üzerine,  Konya’da 23-27 Mart tarihleri arasında düzenlenen 14. Tarla Teknolojileri Fuarı’ın  açılışına katılan Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Ziraat Bakanı Abdussettar Mecid’in, fuarın açılış töreninde Kürtçe konuşması, fuar düzenleme komitesince  engellendi.

Edinilen bilgilere göre fuarın açılışında Kürt Bakan Mecid’de, konuşmasını Türkçe ya da İngilizce olarak yapmasının teklif edilmesi üzerine, Kürt Bakan bu duruma tepki göstererek “Ben bir Kürt bakan olarak konuşmamı Kürtçe dilinde yapmak istiyorum. Çünkü bu benim anadilim. İngilizceyi iyi bilmiyorum ve halkımın dilinde konuşmak istiyorum.” dedi.

Kürt Bakan  Mecid’in bu talebinin  fuar hazırlık komitesi tarafından kabul edilmemesi üzerine fuarın açılışında konuşma yaptırılmadığı öğrenildi.

Yaşanan durum  üzerine  basına konuşan Bakan Abdussettar  Mecid, “Türk hükümetinin sahip olduğu bu yaklaşım ve zihniyetle Kürt sorununu hiçbir zaman çözemez.” ifadelerini kullandı.

Yaşanan bu tutum, ‘Hani Türkiye'de Kürtçe konuşmanın önündeki engeller bitmişti, bu kafa ile mi Kürtlerin gönlü kazanılacak?’ sorularını akla getirdi.  (İLKHA)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com