Advert
Advert
Advert

Darbecilerden Fatin Rüştü Zorluya iftira

Darbecilerden Fatin Rüştü Zorluya iftira
Darbecilerden Fatin Rüştü Zorluya iftira

27 Mayıs cuntasının Fatin Rüştü Zorlu hakkında ileri sürdüğü Yurtdışında mal varlığı var iddiasını bir dönemin Merkez Bankası Başkanı Osman Şıkların tanıklığı çürüttü. Şıklar, darbecilerin İtalyan liretini dolar gibi gösterip 1.500 kat daha fazla gibi rapor hazırladığını anlattı. Cuntacıların bu doğrultuda kendilerine de baskı yaptığını söyledi.

Bugün 27 Mayıs darbesini yapanlarca idam edilen dönemin Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkanın 49. ölüm yıldönümü. Aradan geçen yıllar, darbecilerin Yassıadada olağanüstü şartlar altında kurduğu sözde mahkemelerin maskesini bir bir düşürüyor. Ortaya çıkan her belge ve yazılan her hatırat darbeyi yapanların bir başka ayıbını gün yüzüne çıkartıyor. Bunlardan biri de idamla gönderilen Fatin Rüştü Zorlu hakkında yapılan suçlamaydı. Davalar sırasındaki tavizsiz duruşu nedeniyle darbeciler tarafından hiç sevilmeyen ve adı yüzde 10uncuya çıkartılan Fatin Rüştü Zorlu hakkında ileri sürülen en önemli konu mal varlığıyla ilgiliydi. Darbecilerin Fatin Rüştü Zorlu aleyhine nasıl sahte raporlar hazırladıkları ise Bir Ara Rejim Bürokratının Anıları isimli kitapta ortaya çıktı. Kitap, 27 Mayıs 1960 darbesi olduğunda Merkez Bankasında görevli olan, 12 Eylül sonrasında da üç yıl süreyle Merkez Bankası başkanlığı yapan Osman Şıklara ait. Kitapta dile getirilen anılara göre cuntacılar Fatin Rüştünün yurtdışında az miktarda parası olmasına rağmen İtalyan liretini dolar gibi gösterip 1.500 kat daha fazla gibi rapor hazırlamış. O dönem bilirkişi olan Osman Şıklar, önüne dosya geldiğinde ilgili yüzbaşıyı, Bu rapor yanlış diye ikaz etmesine rağmen, yüzbaşı kendi hazırladıkları rapora uygun bir bilirkişi raporu yazılması talimatı vermiş.

Osman Şıkların İmge Kitabevinden piyasaya çıkan kitabında bu bölüm Zorlu Davasında Bilirkişilik başlığıyla anlatılıyor. Bilirkişi olarak görev yaparlarken, başlarında bulunan yüzbaşı ile olan diyaloglar ise kitapta şöyle yer buluyor: Dosya ile ilgili çalışmayı, TBMMnin geniş bir salonunda, her biri ayrı dosyalarda değişik konuları incelemekte olan bilirkişilerle birlikte, görevli bir yüzbaşının gözetiminde yapıyorduk. Yüzbaşı masalara uğruyor ve gelişmeler hakkında sorular soruyordu. Masama yaklaşıp, Ne durumdasınız, sonuca vardınız mı? diye sorduğunda, Yüzbaşım, bu dosyada yer alan iddialar tamamen yanlışlarla dolu. Ben konuyu bitirdim ve sanıyorum bir saat içinde raporumu düzenleyip size verebileceğim dedim. Yüzbaşı, Öyle şey olmaz, siz yanlış yapıyorsunuz. Raporu esas alarak görüşünüzü ona göre belirleyin ve en geç saat 16da raporunuzla birlikte dosyayı teslim edin. dedi. Yüzbaşı bunu adeta bir bölük yazıcısına emin verir gibi söylemişti.

Cuntacıların raporundaki yanlışlığı da şöyle kaleme almış Osman Şıklar: Dosyadaki rapora ilk bakışımda çok ciddi ve önemli yanlışlar hemen dikkatimi çekmişti. Zira dünyanın çok sıfırlı paralarından olan İtalyan liretinin ve Japon yeninin hepsi sanki dolarmış gibi birlikte toplanmıştı. İşte bu yüzden Zorlunun yurtdışında çok yüksek miktarda parası bulunduğu iddia ediliyordu. Oysaki o tarihlerde 1.500 liret de, 200 Japon yeni de 1 dolar idi. Sonuçta bu yanlışlar dikkate alındığında, gerçekte çok mütevazı bir dövizin söz konusu olduğuna dair raporumu, beklediği gibi bulmadığını sandığım yüzbaşıya teslim edecektim.

Kıbrısı kazandıran adam

Fatin Rüştü Zorlu, Dışişlerinde yetişen en iyi diplomatlardan biri olarak biliniyor. Atatürkün Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Arasın damadı olan Fatin Rüştünün, eşi Emine Hanımla olan nikahını da Atatürk kıymıştı. Menderesin de gözdeleri arasında olan Fatin Rüştü Zorlu, 1954 seçimleri sonrası ilk kabinede dış işlerden sorumlu devlet bakanı olmuş; bir süre sonra da Menderes onu dışişleri bakanı yapmıştı. Kıbrısta Türk askeri bulundurma, garantörlük gibi birçok hakkın elde edildiği 1959da Londrada imzalanan anlaşmanın temelinde de Menderesle birlikte Zorlunun emeği vardı. 1959da Türkiye AETye başvurduğunda da dışişleri bakanı koltuğunda o oturuyordu.

Zaman


Etiketler:  darbe 27 mayıs fatin rüştü zorlu 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!