Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye Dar gelirliye 'bedelsiz askerlik'

Dar gelirliye 'bedelsiz askerlik'

Bedelli askerlikle ilgili Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın cevaplaması istemiyle verilen soru önergesinde; dar gelirlilerin hiçbir bedel ödemeden zorunlu askerlik hizmetini yapmış sayılması istendi.

Giriş Tarihi: 18 Ağustos 2014 Pazartesi 15:52
Dar gelirliye 'bedelsiz askerlik'

 Son günlerde tekrar gündemin üst sıralarında yer alan bedelli askerlik konusunu Meclis gündemine taşıyan CHP Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, “Yıllık geliri 14 bin TL’nin altında olanlar bedelli askerlik için para ödemesin” önerisinde bulundu.

 

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın cevaplaması istemiyle soru önergesi veren Çıray, “AKP hükümeti yönetiminde gelir dağılımı aşırı bozulduğuna göre, CHP’nin TBMM verdiği kanun teklifinde olduğu gibi yıllık geliri 14 bin TL ve daha az olan gençler hiçbir bedel ödemeden zorunlu askerlik hizmeti yapmış sayılmalı mıdır? Geliri 14 bin 1 lira ile 25 bin TL dahil olanlar ise 7 bin 500 lira ödeyerek bedelliden yararlanmalarına; 25 bin liranın üzerinde geliri olanlar ise 15 bin lira ödemeleri halinde askerlik hizmeti yapmış sayılmaları konusunda ne düşünüyorsunuz?” dedi.

 

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın cevaplaması istemiyle verilen soru önergesinde şu başlıklara yer verildi:


Bedelli askerlik konusunda yeni bir çalışma yapıldığı doğru mudur?
8 Temmuz 2014 tarihindeki açıklamanızın aksine bugünlerde basına yansıyan açıklamalarınızda bedelli askerliğin yakında çıkabileceğini ifade ettiniz. Bir aylık zaman dilimi içinde değişen nedir? Bedelli askerlik konusunda yeni bir çalışma yapıldığı doğru mudur?


Bedelli de yaş kaç olacak?
Daha önceki bedelli askerlik yasasında yaş sınırı 30 olarak belirlenmişti. Yeni düzenlemede yaş sınırının CHP’nin önerdiği gibi 28'den gün almış olmak yeterli olacak mıdır?

 

Dar gelirli hiçbir bedel ödemeden zorunlu askerlik hizmeti yapmış sayılmalı mıdır?
AKP hükümeti yönetiminde gelir dağılımı aşırı bozulduğuna göre, CHP’nin TBMM’ye verdiği kanun teklifinde olduğu gibi yıllık geliri 14 bin lira ve daha az olan gençler hiçbir bedel ödemeden zorunlu askerlik hizmeti yapmış sayılmalı mıdır?

 

Geliri 14 bin 1 lira ile 25 bin lira dahil olanlar ise 7 bin 500 lira ödeyerek bedelliden yararlanmalarına; 25 bin liranın üzerinde geliri olanlar ise 15 bin lira ödemeleri halinde askerlik hizmeti yapmış sayılmaları konusunda ne düşünüyorsunuz? (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com