Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Danıştay kararına bir tepki de ŞUTSOdan

Danıştay kararına bir tepki de ŞUTSOdan

Giriş Tarihi: 9 Şubat 2010 Salı 19:46
Danıştay kararına bir tepki de ŞUTSOdan

Meslek Liselilerin hem meslek öğrenip hem de çok zorlu olan üniversite imtihanını kazanmasının tebrik edilmesi gerektiğini söyleyen ŞUTSO Başkanı Ertekin  pratikle yakından ilgili meslek liselilerin önünü tıkamak yerine imkan verilmesi gerektiğini söyledi.

YÖK'ün katsayı kararının yürütmesini ikinci kez durduran Danıştay'a bir tepki de Şanlıurfa'daki Sivil Toplum Kuruluşlarından geldi. Meslek liselerinin canlandırılması adımının statükoya takılmasının sanayicileri üzdüğünü söyleyen Şanlıurfalı Ticaret ve Sanayi Odası(ŞUTSO) Başkanı Sabri Ertekin, Danıştay'ın bu kararının işsizlik ateşini körükleyeceğini ifade etti.

Meslek liselerinin memleket meselesi olduğunu hatırlatan ŞUTSO Başkanı Ertekin, ülkenin en büyük sorunu olan işsizliğin giderilmesindeki en önemli çözümlerden birinin önünün siyasi düşüncelerle tıkandığını vurguladı.

Kat sayı uygulamasını YÖK'ün başta iş dünyası olmak üzere toplumun birçok kesiminden gelen talepler sonucunda değişiklik yapıldığını belirten Ertekin, İstanbul Barosu'nun açtığı davayı da politik bulduğunu kaydetti.

İş dünyasının ara eleman ihtiyacının temin edilmesi noktasındaki en önemli problemin kalifiye meslek lisesi mezunları eksikliğinden kaynaklandığını dile getiren ŞUTSO Başkanı Ertekin, YÖK'ün 10 yıldan fazla yürürlükte olan hasta bir uygulamayı rehabilite etmesini engelleyenlerin hak ihlali yaptığını söyledi.

ŞUTSO Başkanı Ertekin, Meslek Liselilerinin kat sayı uygulaması sorunu bir an önce aşılsın. Sınava girmeden üzerinde bu kadar politik kararlar verilen meslek liseliler yaşadıkları psikolojik etkiden ve stresten kurtulsun."dedi

YÖK NASIL BİR DÜZENLEME GETİRMİŞTİ?

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), üniversiteye girişte adaylar arasında uygulanan katsayı farkını 0.02'ye indirerek üniversite adaylarının alanlarıyla ilgili program tercihinde Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanları (AOBP) 0.15, alan dışı tercihte 0.13 ile çarpılacaktı.

www.balikligol.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com