Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Danıştay, Alkol Rezaletinin Önünü Açtı!

Danıştay, Alkol Rezaletinin Önünü Açtı!

Giriş Tarihi: 27 Mayıs 2011 Cuma 10:37
Danıştay, Alkol Rezaletinin Önünü Açtı!
Kızlı erkekli, gece konaklamalı ve içkinin su gibi aktığı sarhoş festivallerinin düzenlenmeye başlandığı bu günlerde Danıştay’ın aldığı tartışmalı bir karara tepkiler çığ gibi.

 

Ankara Barosu’nun başvurusu üzerine Danıştay 13. Dairesi, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK)’nun alkol konusunda yaptığı düzenlemenin çok önemli bazı maddelerini iptal ederken, iptal edilen maddelerin özellikle gençlerin alkolden uzak tutulmasına yönelik maddeler olması dikkat çekiyor.

Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Av. Muharrem Balcı, Danıştay’ın aldığı bu karara sert tepki gösterdi. Yapılan düzenlemenin zaten yetersiz olduğunu ifade eden Balcı, Danıştay’ın alınan kararları durdurmasının işleri iyiden iyiye kötüye götüreceğini söyledi.

Balcı, "Türkiye Yeşilay Cemiyeti olarak Yönetmeliğin yayımlandığı tarihten bu yana yapılan düzenlemenin bu hali ile bile gençleri alkolizm tehlikesinden korumaya yetmeyeceğini vurguladık. Bu hususlarla ilgili olarak Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa Bölge Ofisi’nin kendi üyesi olan 52 ülkede alkole bağlı pek çok zararın azaltılması amacıyla birçok faaliyet yürütmekte olduğunu belirtmiştik" dedi.

"SAĞLIK, ÖZGÜRLÜKTEN DAHA ÖNEMLİ"

Danıştay’ın TAPDK’ın yaptığı düzenlemeyi hiçe saydığını ifade eden Balcı, 19 Mayıs’ta gençlerin teknelerde yaşadığı alkol rezaletinin daha gündemden düşmediğine dikkat çekti. Balcı tepkisini şöyle sürdürdü: "18 yaşından büyüklerin alkollü içki içme özgürlüğünden önce onların sağlığının korunması gelmektedir. Anayasa’nın 58. Maddesinde devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan korumakla görevlendirilmiştir. Gençlerin bulunduğu bu mekânlarda alkol kullanımının gençlerin sağlığını tehlikeye sokacak boyutlara ulaştığını pek çok vakada gördük ve görmekteyiz. Son olarak 19 Mayıs tatilini fırsat bilen liseli gençlerin tekne partisinin alkolün dozunun kaçırılması ile hastanede neticelendiğini esefle gördük. Bu gibi tehlikelerin önlenebilmesi için devletin görevlendirdiği düzenleyici bir kurum olan TAPDK’nın yaptığı düzenleme Danıştay tarafından hiçe sayılmıştır."

ÜSAME KARAKIŞ / YENİ AKİT

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Yüksek Seçim Kurulu gümrük kapıları listesini çıkardı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com