Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi "Daha iyi bir tarım için toprak analizi şart"

"Daha iyi bir tarım için toprak analizi şart"

Tarımda verimliliği artırmak için 69 tarımsal teknik personele Şanlıurfa Ziraat odası tarafından eğitim verildi.

Giriş Tarihi: 24 Ekim 2014 Cuma 07:09

ŞANLIURFA- Şanlıurfa Ziraat Odası İle GAP TEYAP arasında imzalanan protokol gereği yapılan çiftçi ve teknik personel eğitimleri devam ediyor. Son olarak tarım sektöründe faaliyet gösteren kamu ve özel sektörde çalışanı 69 teknik personele ‘toprak analizi ve önemi’ konulu eğitim verildi.

‘Toprak analizinin önemi’ konusundaki eğitim, Şanlıurfa Ziraat Odası eğitim salonunda GAP TEYAP İl Koordinatörü Ahmet Coşandal tarafından verildi.

Hem teorik hem de pratik eğitimin verildiği toprak analizinin tarımdaki öneminin anlatılması sonrası, Şanlıurfa Ziraat Odası toprak analiz laboratuarında da uygulama yapıldı. Teknik personel bir toprak analizinin nasıl yapıldığını kimyagerlerin uygulamaları ile takip etti.

Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu benzer eğitimlerin tarım verimi artıracak hedefe ulaşılabilineceğini kaydetti.  Eğitim çalışmalarını yerinden yöneten GAP TEYAP İl Koordinatörü Ahmet Coşandal ise eğitimlerle, en az harcama ile daha yüksek ve kaliteli verim almanın yolları konusunda eğitimlerin süreceğini söyledi.

“Hedefimize ulaşacağız”
Eğitimler konusunda görüşlerini dile getiren Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu GAP TEYAP ile bir süredir devam eden eğitim faaliyetlerinin daha kaliteli ve fazla ürünün alınması hedeflerinin gerçekleşeceğini kaydetti. Eğitime katılan ziraat mühendisleri ve teknikerleri, eğitimle toprak analizinin tarımda hem maliyeti, düşürdüğünü hem de daha iyi ürün alınabileceği konusunda önemli bilgiler verildiğini belirtti.

Gelişen teknoloji ve anlayış eğitimi gerekli kılıyor
Eğitime katılanlardan Ziraat Mühendisi Mithat Vural, uzman tarımsal danışmanı olduğunu, ancak gelişen tarımsal teknoloji ve anlayışı takip edebilmek için eğitimleri yakından takip ettiğini söyledi. Bu bağlamda toprak analizinin de önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen Vural, bitkiyi en iyi şekilde beslemenin toprak analizi ile mümkün olduğunu gördüklerini vurguladı. (Sedat Kuşulay-İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Emine Atasoy: Urfa’nın kalkınması için yatırıma hazırız

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com