Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Cumhurbaşkanı Erdoğan: AB ile ilgili fasılları değerlendirdik

Cumhurbaşkanı Erdoğan: AB ile ilgili fasılları değerlendirdik

Almanya Başbakanı Merkel'le görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin AB ile devam eden müzakere sürecinde açılan 15, 17, 23, 24 ve 31'inci fasıllar üzerindeki çalışmaları değerlendirme imkânı bulduklarını söyledi.

Giriş Tarihi: 18 Ekim 2015 Pazar 22:44
Cumhurbaşkanı Erdoğan: AB ile ilgili fasılları değerlendirdik

Almanya Başbakanı Merkel’le görüşmesinin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği’nde açılması gereken fasıllara dikkat çekerek, “Türkiye’nin AB ile devam eden müzakere sürecinde açılan 15, 17, 23, 24 ve 31’inci fasıllar üzerindeki çalışmaları değerlendirme imkânı bulduk. Almanya, Fransa İngiltere ve İspanya’nın bu konuda desteğini kendilerinden özellikle rica ettim” dedi.

Almanya ile teröre karşı ortak mücadele eylem planı üzerinde durma hassasiyetinin devam ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmedeki önemli konu başlıklarından birinin Suriyeli ve Iraklı mültecilerin şu anda Türkiye’deki durumu ve batıya olan yönelişi olduğunu söyledi. Bu konuda külfet paylaşımı üzerinde değerlendirmelerinin olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Merkel’in, Türkiye’nin bu konuda üstlendiği yükü ifade ederek, “Bizlerin Türkiye’ye yardımcı olmamız gerekir.” dediğini aktardı.

“Türkiye-AB ile ilgili fasılları değerlendirdik”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptıkları ikili görüşmede ayrıca terör örgütlerine karşı müşterek hareket edilmesi gerektiği üzerinde durduklarını, Türkiye’nin AB ile devam eden müzakere sürecinde açılan 15, 17, 23, 24 ve 31’inci fasıllar üzerindeki çalışmaları değerlendirme imkânı bulduklarını ifade ederek, “Almanya, Fransa İngiltere ve İspanya’nın bu konuda desteğini kendilerinden özellikle rica ettim” dedi.

Merkel: “Türkiye'nin yükünü üstlenmeliyiz”

Görüşmenin faydalı geçtiğini dile getiren Almanya Başbakanı Merkel de, Türkiye ile AB arasında yapılan görüşmelerin yanı sıra iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin böylece güçlendiğini düşündüğünü söyledi.

Özellikle terörle mücadele konusunu değerlendirdiklerini belirten Almanya Başbakanı Merkel, “Bunun yanı sıra Suriye’de siyasi bir çözümün gerekliliğini ele aldık. Çünkü bu konular her iki ülkeyi de ilgilendiren konu başlıkları. Bu iki konuyu bundan sonra da görüşme konusunda mutabakata vardık.” diye konuştu.

Türkiye’nin bugüne kadar 2 milyon mülteciyi kabul ederek çok büyük ve zor bir görevi üstlendiğinin bilincinde olduklarını ifade eden Başbakan Merkel, bu konuda Türkiye’yi takdir ettiklerini vurguladı.

Mülteciler konusunda “Türkiye’nin yükünü mutlaka birlikte üstlenmek gerektiğini ve Türkiye’ye destek olunması gerektiğini savunuyoruz” diyen Merkel, Türkiye AB ilişkileri ile ilgili olarak da şu açıklamaları yaptı: “Zaten Türkiye ve Avrupa Birliği daha sıkı ve yoğun bir iş birliği içine girilmesi gerektiği mutabakatına vardı. AB konusu ile ilgili olarak da bir ivme bir hızlandırma kazandırılması gerektiği hususunda mutabakat söz konusu. Aynı şekilde vize ve kabul anlaşması konu başlıklarının hızlandırılması konusunda hem AB, hem Türkiye bir mutabakata vardı. Bundan da memnuniyet duyuyoruz.” 

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Hilvan'da, Kırsal Mahallelerin Sorunları Masaya Yatırıldı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com