Advert
Advert
Advert

Cuma hutbesinde konu; Ramazan ve Oruç

Değerli okurlarımız, bugün Cuma Hutbesini sizlere sunuyoruz… Hutbenin konusu Ramazan ve Oruç

Cuma hutbesinde konu; Ramazan ve Oruç
Cuma hutbesinde konu; Ramazan ve Oruç

 

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ

شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذٖى اُنْزِلَ فٖيهِ الْقُرْاٰنُ هُدًى لِلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِنَ الْهُدٰى وَالْفُرْقَانِ

RAMAZAN VE ORUÇ

Değerli Mü’minler!

İçinde “Bin aydan daha hayırlı, Kadir gecesini” [1] barındıran, mübarek Ramazan ayına erişmemize çok az kaldı. Bizleri bu güne ulaştıran, her şeyi yoktan var eden ve her şeyin sahibi olan Allah’a sonsuz hamdü senalar olsun.  Ramazan; on bir ayın sultanı, bir yılın en güzel ve en değerli kutlu ayı rahmetin sağanak sağanak yağdığı Kuran ayı.


Muhterem Müslümanlar!

Kuran- ı Kerim de bu mübarek ayla ilgili olarak “Ramazan ayı insanlara yol gösterici doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak kendisinde Kuran’ın indirildiği aydır. Sizden her kim bu aya erişirse oruç tutsun hasta ve yolcu olanlar tutmadığı günler sayısınca diğer günlerde oruç tutsunlar”. [2] buyurulmuştur. Sevgili Peygamberimiz de Ramazan ayını ve değerini “Onun başı rahmet, ortası mağfiret, sonu da günahlardan kurtuluştur”[3] buyurarak anlatmışlardır.

 

Aziz Kardeşlerim!

Bu mübarek ayda oruç tutmak; sağlıklı mukim ve ergenlik çağına ulaşmış, her Müslüman’a farzdır. Bilinmelidir ki Kuran’ın indiği ayda tutulan bu oruçlar, sadece yemeden, içmeden ve cinsi münasebetten uzak durmak olmamalıdır. Bütün bir yılın ağırlığını, kirini, günahını geride bırakmanın, Kuran’a, hayra ve Allah’ın rahmetine sığınmaya ulaşmanın fırsatı olmalıdır.

 

Değerli Kardeşlerim!

Ramazan, bizlere karşılıksız lütfedilen nimetlerin değerini, açlığın, yokluğun ne demek olduğunu anlatır. Sahurlarıyla berekete uyandığımız, teravihleri ile hep birlikte Rabbimize ibadet etmenin zevkine vardığımız, fıtır sadakalarıyla, iftar sofralarıyla paylaşmanın doruğa çıktığı aydır. Hidayet rehberi Kuran’ın yeryüzüne indirildiği, bütün günahlarımızı bir daha dönmemek üzere geride bırakacağımız mağfiret ayıdır Ramazan.

 

Muhterem Müslümanlar!

Ramazan ayında tutulan ve farz olan orucun kendi katında değerini, Rabbimiz, bir kudsi hadiste bizlere şöyle anlatmıştır. “Âdemoğlunun her ameli kendisi içindir. Yalnız oruç hariç o benim içindir. Ve mükâfatını da ben veririm.” [4] Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V) efendimiz orucun önemine binaen “Oruç, günahlara karşı kalkandır” [5]. Başka bir Hadis-i Şerifte ise “Kim inanarak ve sevabını da Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları affedilir”. [6] buyurarak, orucun, aynı zamanda günahlarımızın af vesilesi olacağını da bizlere haber vermişlerdir. Öyleyse kin, hased, kibir kısacası kötülük adına ne varsa içimizden bir daha dönmemesine bu ay vesile bilinerek söküp atılmalıdır. Kötü söz, düşünce, dedi kodu tuttuğumuz oruçlarla bizleri terk etmelidir.

 

Değerli Kardeşlerim!

“Kim Allah rızası için bir gün oruç tutarsa Allah o bir günlük orucun sebebiyle, kulunun yüzünü cehennemden, yetmiş yıl, uzaklık mesafesinde uzaklaştırır” [7] müjdesini Sevgili Peygamberimiz bizlere haber vermiş, oruçla erişeceğimiz nimetlerin ne denli büyük olduğunu bizlere haber vermişlerdir.

 

Hutbemi Sevgili Peygamberimizin oruçlulara verdiği o güzel müjdelerden birini daha sizlere okuyarak bitirmek istiyorum. “Cennette Reyyan denilen bir kapı vardır. Kıyamet gününde bu kapıdan ancak oruç tutanlar girebilir. Oruçlunun dışında bu kapıdan kimseler giremez”[8]

Hazırlayanın Adı Soyadı :Ahmet SAĞIR

Unvanı : V.H.K.İ

Şanlıurfa İl Müftülüğünün 05.07.2013 tarihli hutbesidir.


1)Kadr, 3

2)Bakara,185

3)Buhari, Kitab’us Savm, 5

4)Tirmizi, 763

5)Müslim Kitab’us Sıyam, 1151

6)Buhari, Kitab’us-Savm, 760

7)Müslim, Kitab’us Sıyam, 1153

8)Tirmizi, 765

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir