Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya Çözüme Doğru Barışı Kim İster, Kim İstemez'i konuştular VİDEO

Çözüme Doğru Barışı Kim İster, Kim İstemez'i konuştular VİDEO

Star Medya Grubunun düzenlediği ve Star gazetesinin köşe yazarlarından oluşan heyet Şanlıurfa'da "Çözüme Doğru Barışı Kim İster, Kim İstemez" konulu panelde barışı konuştular.

Giriş Tarihi: 8 Nisan 2013 Pazartesi 12:52
Çözüme Doğru Barışı Kim İster, Kim İstemez'i konuştular VİDEO

İzleyici katılımın az olduğu panelde söz alan konuşmacılar, 30 yıldır süren savaşın Türkiye'nin önündeki en büyük engellerden biri olduğunu vurguladı.


Panelde Konuşan Akil İnsanlar Heyeti Doğu Anadolu Bölgesi Başkan Vekili Star Gazetesi Yazarı, Gazeteci Yazar Sibel Eraslan, "Çözümsüzlüğü çözüm görenlerin anlamadığı bir gerçek var. 'Bu çözümsüzlük devam etsin' diyerek ayak sürümek artık miadını doldurdu" dedi. 'Çözüme karşı olanlar fikir de sunmuyor'

Eraslan, çözüm sürecinde "kardeşlik hukukunu yeniden yapabilir miyiz" sorusuyla insanların bir araya geldiğini, Türkiye'de yaşayan herkesin Akil İnsanlar Heyeti'nin içerisinde olduğunu söyledi.


Kangren olmuş bir sorunun çözülmesini istediklerini, can kaybına daha fazla tahammül edilemeyeceğini vurgulayan Eraslan, "Çözümsüzlüğü çözüm görenlerin anlamadığı bir gerçek var. 'Bu çözümsüzlük devam etsin' diyerek ayak sürümek artık miadını doldurdu. Çözümsüzlükle hiçbir yere gidilmiyor ve kilitleniyor. Halbuki Türkiye'nin çok büyük atılım yapma kapasitesi, gençlerimizin çok daha müreffeh yarınlarda yaşama imkanı var. Öyleyse biz bunu sağlamak için çözümsüzlüğü kırmak zorundayız" diye konuştu.


Çözüme karşı olanların herhangi bir önerisi bulunmadığını ifade eden Eraslan, "Peki ne yapalım' dediğimizde bir çözüm önerisi yok. Çözümsüzlükte bir ısrar var. Peki nedir bu çözümsüzlüğün bize faturası, daha çok ölüm, daha çok ölüm. Çözümsüzlük başka hiçbir şey getirmiyor" dedi.

 


Ocaktan: tarihi bir süreçten geçiyoruz
Panelin moderatörlüğünü yapan Mehmet Ocaktan da Türkiye'nin, son 30 yılın sorununun çözümüne yönelik tarihi bir süreçten geçtiğini belirtti.
Çözüm sürecinin karşısındakilerin Türkiye'nin demokratikleşmesine, vesayet döneminin bitmesine karşı çıkanlar olduğunu öne süren Ocaktan, "Kimler Türkiye'nin demokratikleşmesine, geçmiş ve yakın tarihindeki karanlık dönemlerinin yargı önünde hesaba çekilmesine ve geçmişiyle yüzleşmesine karşı çıkmışsa, eski Türkiye'nin yanında olmuşsa, aslında şimdi çözüme karşı olanlar da onlardır" diye konuştu.

 


Kürt meselesi bir büyüme sorunudur
Panelin konuşmacılarından bir diğer isim ise Gazeteci yazar Nuh Yılmaz da "Türkiye bölgesel bir vizyonla Kürt meselesini Türkiye'nin bir büyüme sorunu olarak çözeceğini gördü. Ve bence bu son 10 yılda yapılan hatalar, bundan alınan derslerle beraber bu çözüm sürecinin parçası haline geldi. Osmanlı nasıl ki Devlet olmaktan İmparatorluğa giderken bir takım dersler aldıysa bugünkü Türkiye'de aynı dersi alıyor şuanda. Tek kimlikliğin içine kapanmaktansa bu çoklu kimlikleri bir şekilde kendi bölgesel vizyonun parçası haline getirerek içe kapanma yerine dışa açılarak sorunu çözmeye çalışıyor. Bir de taraflar için en kazançlı olan şey müzakeredir. Bir yerde şartlar oluşmamışsa hiçbir şekilde müzakere başlamaz. O yüzünden hani PKK, Abdullah Öcalan masaya oturmuşsa bununun nedenlerini PKK'nın da düşünmesi lazım Abdullah Öcalan'nın da düşünmesi lazım.  Yani PKK bir sivil toplum örgütü değil. Sivil Toplum Örgütü olmadığı için de barışsever olduğu içinde masaya oturmuyor. Masaya oturmak onun için en kazançlı olduğu için masaya oturuyor. Eğer meseleyi böyle görürsek biraz daha gerçekçi oluruz. Bu sürece de bugün provoke etmemek lazım. Fazla zorlamamak lazım." İfadelerini kullandı
‘Bizim devletimiz var diye başımız  göğe ermedi’

 


Gazeteci yazar Mustafa Akyol da Türklere Kürtler arasındaki tek farkın Dil farkı olduğunu hatırlatarak din ise ortak bağ olduğunu vurguladı. Akyol konuşmasında şu ifadelere yer verdi; "Başınızda sizin ırkınızda biri olursa yaşarsınız.Yoksa huzura ermezsiniz diye düşünüyorsanız yanılırsınız.Çünkü biz Türkler kendi devletimizden çok çektik.Devletiniz kendi kimliğinizi taşıyınca başınız göğe ermiyor.Aynı devlet benim babama da işkence etti Mamak da.Bu ülkede devletin ideolojisini savunanlar işkence gördü. Başörtülüler Kürt Türk ayrılmadı hepsi eziyet gördü. Yani kendi ırkımızdan devletimiz olsun demek huzura ermek değildir."


Fakıbaba ilk kez çatışma siyasetini konuştu
Ak Parti'ye geçişi sonrası hükümet politikaları ile de paralel bir siyaset izlemeye başlayan Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, 30 yıllık çatışma ve çözüm politikaları konusunda ilk kez konuştu. Bölgede yaşanan çatışma ve ölümler konusunda panel gününe dek çözüm yönünde hiçbir açıklaması duyulmayan Fakıbaba'nın siyasi duruşunun değişimi hem şaşırttı hem de barış söylemleri üzerinden bir tür siyasi rant elde etmek olarak algılandı.
Panel de konuşan Fakıbaba, Şanlıurfa'nın her türlü etnik kökeni içerisinde barındırdığına dikkati çekerek, çözüm sürecinin kentin gelişmesine olumlu katkı sağladığını söyledi.


"Urfa sadece Türklerin olsaydı. Urfa olamazdı"

"Urfa sadece Türklerin olsaydı Urfa olamazdı. Urfa sadece Kürtlerin olsaydı Urfa olamazdı, Urfa sadece Arapların olsaydı Urfa olamazdı" diyen Fakıbaba, "Türk'ün, Kürt'ün, Arap'ın mozaik halinde yaşadığı Urfa, Urfa'dır. Çözüm sürecine bütün hemşehrilerimizin destek vereceğine yürekten inanıyorum" diye konuştu. Barışın 'B'sinin ve Çözümün 'Ç'sinin bile Güneydoğuyu Uçurmaya yeteceğini söyledi.


Barışın iki tarafı da kazanır ama savaşın kazanı olmaz. "dedi. Star Gazetesi yazarları Elif Çakır, Nuh Yılmaz ve Mustafa Akyol'un da konuşmacı olarak yer aldığı panele Vali Celalettin Güvenç, AK Parti Şanlıurfa milletvekilleri Mehmet Akyürek ve Mahmut Kaçar, İl Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu ile vatandaşlar katıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com