Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Çözüm Süreci geri mi dönüyor? Çözüm süreciyle ilgili flaş gelişme!

Çözüm Süreci geri mi dönüyor? Çözüm süreciyle ilgili flaş gelişme!

Güneydoğu halkı çözüm süreci dönsün istiyor. Bu talep kamu kurumlarının raporlarına yansıdı. Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı halkın nabzını tuttu: Kürt vatandaşların yüzde 95'i, çözüm süreci buzdolabından çıkarılsın istiyor.

Giriş Tarihi: 12 Mart 2016 Cumartesi 09:09
Çözüm Süreci geri mi dönüyor? Çözüm süreciyle ilgili flaş gelişme!

Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı'nın (KDGM) doğu ve güneydoğuda düzenli olarak yaptığı "nabız tutma çalışmasından" yine çarpıcı sonuçlar çıktı.

Artan terör olayları nedeni ile çözüm süreci buzdolabına kaldırılırken halkın büyük kısmının terör örgüt PKK'ya ve çözüm sürecinin bitmesine neden olan HDP'li aktörlere tepkili olduğu ortaya çıktı.

20 Temmuz 2015 Suruç saldırısının ardından çoklu teröre karşı operasyonlara başlanması bölge halkının önemli bir bölümü tarafından "gerekli" bulundu. Silopi, Cizre, Sur, İdil, Nusaybin ve Yüksekova gibi ilçelerde bombalı tuzaklamalar yaparak, çukurlar açarak, barikatlar kurarak bölge halkına yaşam hakkı tanımayan terör örgütü PKK ve destekçisi HDP'nin ikiyüzlü tutumuna halk 'yeter' dedi.

'Son dönemde güvenlik güçlerince yürütülen operasyonlara nasıl bakıyorsunuz?' sorusuna bölge halkının yüzde 65'i "kaçınılmazdı" dedi. 'Hayır' diyenlerin oranı ise yüzde 25,5 oldu. Halk, güvenlik güçleri tarafından yapılan operasyonları destekleme sebebi olarak da 'terörün önlenmesini', 'can ve mal güvenliğinin sağlanmasını', 'ülkenin birlik ve bütünlüğünün korunmasını', 'kamu düzeninin ve devlet otoritesinin sağlanmasını' gerekçe gösterdi. Bölgede yapılan operasyonları gerekli bulan halkın yüzde 65'lik kısmı, güvenlik güçlerince yapılan operasyonların sivil halk gözetilerek yürütüldüğünü söyledi.

HDP'YE TEPKİ BÜYÜK

Devletin bölgede kamu düzenini sağlama kararlılığı ile hukuki hassasiyeti ve sivilleri gözeten operasyonları sayesinde halkın yüzde 90'ı 1990'lı yıllara dönme ihtimali görmediklerini ve bunu istemediklerini belirtti. Terör örgütü PKK'nın 'çözüm sürecini baltalaması' bölge halkının bu kararında rol oynadı. Halk, Kandil'in çağrılarına ve HDP eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın çabalarına rağmen özellikle Diyarbakır'da sokağa dökülmeyerek, 90'lı yılları yaşatmak isteyen terör örgütüne ve siyasi uzantılarına net cevap verdi.

BETON DÖKÜLSÜN, DOLAP AÇILSIN!

Çözüm süreci ile silah seslerinden, korku ve endişeden uzak rahat bir nefes alan bölge halkı, bu süreci baltalayanlara mesafeli duruyor. Doğu ve güneydoğuda PKK terör örgütünce sekteye uğratılan çözüm sürecinin gerekliliğine olan inanç yüzde 90'lar seviyesinde görünüyor. Terör örgütü PKK'nın eylemleri sonucu evleri harabeye dönen, mahallelerinden, köylerinden edilen halk, çözüm sürecinin tekrar buzdolabından çıkarılmasını, teröristlerin silahlarını toprağa gömüp üzerine beton dökmesini istiyor.

Kaynak : Sabah

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

HAC kuraları ne zaman çekilecek? tarih belli oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com