Advert
Advert
Advert

"Çocuklarınıza süslü bebek almayın"

Çocukların oynadıkları oyuncakların gelecekleri üzerinde önemli etkiler bıraktığını söyleyen uzmanlar, ebeveynlere uyarılarda bulunuyor.

Anne babalara çocukları için oyuncak seçimi konusunda tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Handan Asude Başal, süslü bebeklerin çocukları genç kızlığa özendirip masum duygularını yaşamalarına izin vermediğini, bu tarz oyuncakların yapay bir nesil ortaya çıkmasına neden olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Handan Asude Başal, "Denetimsiz bir şekilde piyasada satılan ve çocukların sağlığını tehdit eden Uzak Doğu menşeli oyuncaklardan çocuklarımızı uzak tutmalıyız. Çocuklarımızın bilişsel, sosyal ve duygusal gelişimine katkıda bulunacak oyuncaklarla tanıştırmalıyız. Oyuncaklar çocukların yaş grubuna da uygun olmalı.” dedi.

“Çocuklarınıza bez bebek alın”

Ailelere çocukları için bez bebek almaları önerisinde bulunan Prof. Dr. Başal, “Çocuklar bez bebeği yastık gibi kullanıp sıcaklığını hissediyor ve hayal gücünü geliştiriyor. Ama süslü, sarı saçlı manken gibi bir bebek özentiden başka bir şey değil. Süslü bebekler 5-6 yaş arasındaki çocukları çocukluğunu yaşamadan genç kızlığa özendiriyor. Nasıl güzel bir elbise giyebilirim, nasıl makyaj ve saç yapabilirim düşünceleri peşine düşüyor. Çocuklarınızı hayal gücünü geliştirebilecek oyuncaklarla tanıştırın, mesela çamaşır yumuşatıcı kapaklarını biriktirin ve oynamaları için çocuklarınıza verin. Kapakları fincan gibi kullanıp onları lego yaparlar ve oyuncaklara kıyasla daha uzun süre oynarlar.” dedi.

“Anneler devamlı diyet yapmayın”

Çocukların ebeveynlerinin devamlı diyet yapmalarından etkilendiğini belirten Prof. Dr. Başal, “Evde devamlı diyet yapan biri varsa çocuk onu örnek alıp yemek yemek istemiyor. Yemek yerken tablet ve cep telefonu izlettirmekte onları sanal âleme alıştırıyor. Bunun yerine çocuklarınızı parklara götürün ve doğayla daha fazla buluşturun.” tavsiyesinde bulundu.

(İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Her An Harran Foto Maraton 2  yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler
Her An Harran Foto Maraton 2 yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler
Vali Erin, Şehit Ailelerini Evlerinde Ziyaret Etti
Vali Erin, Şehit Ailelerini Evlerinde Ziyaret Etti