Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem "Çocukların eğitim hakkı gasp edilemez"

"Çocukların eğitim hakkı gasp edilemez"

Bölgede yaşanan çatışmalarda PKK'liler tarafından okulların yakılmasına tepki gösteren eğitimciler, çocukların en temel hakkı olan eğitim hakkının gasp edilmesini kınadıklarını söyledi.

Giriş Tarihi: 27 Aralık 2015 Pazar 18:08

Eğitim Bir-Sen ve Memur-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ahmet Gök, Son aylarda PKK’nin bölge halkına verdiği zararın doruk noktaya çıktığını belirterek, PKK’nin bölgede insanlık suçu işlediğine vurgu yaptı.

İnsanların en temel haklarından birisi olan eğitim hakkının yaşanan çatışmalardan dolayı engellendiğine dikkat çeken Gök, yaşanan çatışmalardan en fazla çocukların ve eğitim hakları engellenen öğrencilerin etkilendiğini belirtti.

Son zamanlarda yaşanan çatışmalar nedeniyle okullara verilen zararlardan dolayı çocukların en temel hakkı olan eğitim hakkının gasp edildiğini belirten Gök, “Bölgedeki durum herkesin malumudur. Terör insanlık suçu olarak herkesin artık kabul ettiği bir durum oldu. Terörün yıllardır bölge halkına verdiği zarar şuanda doruk noktaya çıkmıştır. Öyle ki insanların en temel haklarından birisi olan eğitim hakkı şuanda engelleniyor.” dedi.

Bölgede artan şiddetin, okulların ve camilerin yakılmasına kadar çok kötü bir boyuta geldiğini belirten Gök, açıklamasını şöyle sürdürdü.

“Biz ki savaşa giden ordusuna ‘kadınlara, yaşlılara, çocuklara, Kiliselerinde ibadetle meşgul olan insanlara ve hatta ağaçlara dahi dokunmayacaksın’ diyen bir peygamberin ümmetiyiz. ‘Kiliselerde ibadet eden insanlara dokunmayın’ emri bir yana bugün camiler yakılır hale gelmiş.”

Bu noktada bütün problemlerin çözüm noktasının eğitim olduğunu ancak PKK’nin bundan dolayı eğitimi engellediğini söyleyen Gök, “Eğitim verilen yerlere ve okullara saldırılmasını çok garip bulmuyorum. Çünkü çocuklar eğitilirse bu birilerini rahatsız edecektir. Özellikle de manevi eğitimin öne çıkarılması gerektiğine inanan birisiyim. Yani önce ahlak ve maneviyatın olması gerekir. Ben bölgede PKK’nin eğitime karşı olmasının temelinde, insanlar eğitim aldıkça bir şeyleri fark etmeye başlıyorlar. Bir şeyleri fark edince de o bölgeye terör giremiyor. Dolayısıyla eğitiminde yapılmaması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

“Bizim manevi eğitime ihtiyacımız var”

Çocukların en temel hakkı olan eğitim hakkının gasp edilmesini şiddetle kınadığını belirten Gök, Türkiye’deki eğitim sistemi ile verilen eğitimin yanlış olduğunu ve değerler eğitiminin öne çıkarılması gerektiği çağrısında bulundu.

Gök, “Eğitiminde bizim ihtiyaç duyduğumuz kardeşliği getirecek olan ve bizim mayamız olan İslami noktada değerler eğitiminin öncelenmesi gerekir. Bu yönde adım atılması gerektiğini buradan belirtmek istiyorum. Bizim manevi eğitime ihtiyacımız var.” Diye konuştu. (İbrahim Koçyiğit- İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Artık E-devletten Alabileceksiniz

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com