Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Çocuklara sahip çıkın!

Çocuklara sahip çıkın!

Çocuklara yönelik Binyıl Kalkınma Hedeflerini (BKH) ele alan UNICEF, çocuklarla ilgili yayınladığı raporda; küresel düzeyde kaydedilen ilerlemeye rağmen dünyanın en yoksul kesimlerinde yaşayan milyonlarca çocuğun kaderlerine terk ettiğini vurguladı.

Giriş Tarihi: 2 Temmuz 2015 Perşembe 17:05
Çocuklara sahip çıkın!


BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) çocuklara yönelik “Binyıl Kalkınma Hedeflerine” ilişkin son raporunu yayımladı. Raporda; yeni 15 yıllık kalkınma programında en dezavantajlı gruplara odaklanılmadığı takdirde uluslararası toplumun milyonlarca çocuğu yüz üstü bırakmış olacağı konusunda uyarıda bulundu.

Çocuklara yönelik Binyıl Kalkınma Hedeflerini (BKH) ele alan “Çocuklar için İlerleme: Ortalamaların Ötesi” adlı son UNICEF raporunda; elde edilen önemli başarılara rağmen fırsat eşitliğinin sağlanamaması nedeniyle milyonlarca çocuğun yoksulluk içinde yaşamaya devam ettiği, beş yaşından önce hayatını kaybettiği, okula gidemediği ve kronik beslenme yetersizliğinden mustarip olduğu belirtiliyor.

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake, BKH’nin, dünyanın çocuklar konusunda büyük ilerleme kaydetmesine yardımcı olduğu gibi kaç çocuğun da kaderine terk edildiğini ortaya çıkardığını söyledi.

Ülkeler içindeki eşitsizlikler nedeniyle en yoksul ailelerin çocuklarının beşinci yaş günlerini bile göremeden ölme riski iki kat fazla olduğu belirtilen raporda, çocuklara ulaşma konusundaki başarısızlığın devam etmesi durumunda 2030’a kadar yaklaşık 119 milyon çocuğun kronik beslenme yetersizliğinden kaynaklanan hastalıklarla boğuşmaya devam edeceği, beş yaş altı 68 milyon çocuğun daha önlenebilir nedenlerden dolayı yaşamını yitireceği ifade edildi.

Yarım milyar insanın 2030 yılında tuvalet ihtiyacını açık alanda gidermeyi sürdüreceği ve bunun çocuk sağlığına ciddi risk oluşturacağı vurgulanan raporda, Sahraaltı Afrika'da yaşayan en fakir ailelerin kız çocuklarının tamamının ortaokul eğitimi görebilmesinin yüz yıla yakın bir zaman dilimini kapsayacağı belirtildi.

Raporda ayrıca; halen yıllık 6 milyon çocuğun beş yaşına gelmeden hayatını kaybettiği, 289 bin kadının doğum sırasında yaşamını yitirdiği, ilkokula gidemeyen 58 milyon çocuğa ise yardım eli uzatılamadığı kaydedildi. (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Hilvan'da, Kırsal Mahallelerin Sorunları Masaya Yatırıldı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com