Advert
Advert
Advert

Çocuk uygunsuz giyindi diye tv bastılar

İsrail’de 8 yaşındaki bir kız televizyonda aşırı dinci Yahudilerin kendisini sürekli kıyafetleri nedeniyle taciz ettiğini söyledi. Ultra-Ortodokslar bunun üzerine kanalı bastı. Netanyahu “Artık yeter” dedi

Çocuk uygunsuz giyindi diye tv bastılar
Çocuk uygunsuz giyindi diye tv bastılar
İsrail’de aylardır tartışma konusu olan ultra-Ortodokslar 8 yaşındaki bir kızı “uygunsuz” giyindiği için tehdit etti, kızın konuştuğu televizyon kanalı basıldı, Başbakan Binyamin Netanyahu gidişe bir dur demek için harekete geçti. İsrail’de bir süredir halk ultra ortodoksların gündelik yaşamlarını tehdit ettiği, kadınlara ayrımcılık ve şiddet uyguladığından şikayet ediyor, hükümeti de tedbir almamakla itham ediyordu.
Son olarak ultra-Ortodoksların yoğun yaşadığı Beit Shemesh şehrinde 8 yaşındaki bir kız gördüğü baskılar sonucunda isyan etti. Küçük kız, ülkenin önde gelen kanalların Channel 2’de katıldığı bir programda, aşırı muhafazakarların sözlü taciz ve tehditleri yüzünden evinden okuluna giden 300 metrelik yolu yürümeye korkar hale geldiğini söyledi. Kızın başı kapalı ortodoks annesi de daha açık giyinen ya da erkeklerin yolundan yürüyen kadınlara tükürüldüğünü, “fahişe” denildiğini ve duvarlara “onları buradan temizleyin” yazıldığını anlattı.
Yayının ardından dün ultra-Ortodokslar kanalı bastı. Taşlar ve sopalarla binaya saldıran aşırı muhafazaklar bir gazeteciyi yaralarken kanal ekipmanlarından bazılarını da çaldı.
Kamusal alan açıktır
Olaylar gelişirken Netanyahu kabine toplantısı çıkışında sert bir açıklama yaparak “Liberal, Batılı demokrasilerde kamusal alan açıktır ve kadın, erkek herkes için güvenlidir. Herhangi bir ayrımcılık ya da tacize yer yoktur” dedi. Netanyahu ayrıca kadın ve erkeklerin farklı kaldırımlarda yürümesini işaret eden tabelaların da kaldırılmasını istedi. İsrail Başbakanı, kadınlara karşı ayırımcılıkla savaşmak için tüm yasal yolların kullanılacağını da sözlerine ekledi.
Kaynak: MİLLİYET
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sığınmacı Konusunda Dünyaya Seslendi: Sorumluluk alın
Sığınmacı Konusunda Dünyaya Seslendi: Sorumluluk alın
 Erdoğan'dan Avrupa'yı tedirgin eden hamle!
Erdoğan'dan Avrupa'yı tedirgin eden hamle!