Advert
Advert
Advert

Çocuğunuzun okul çantası üç kiloyu geçmesin

Okulların açılmasıyla çocuklarda bel, boyun ve sırt rahatsızlıkları riskinin de arttığına dikkat çeken uzmanlar, önemli tavsiyelerde bulundu.

Çocuğunuzun okul çantası üç kiloyu geçmesin
Çocuğunuzun okul çantası üç kiloyu geçmesin

Okulların açılmasıyla çocuklarda bel, boyun ve sırt rahatsızlıkları riskinin de arttığına dikkat çeken Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Çağatay Öztürk; bel, boyun ve sırt ağırlarının sadece yetişkinler değil, çocukların da sorunu olduğunu söyledi.

Özellikle üç kiloyu aşan okul çantalarının, çocukların omurga sağlığı için risk oluşturduğunu belirten Dr. Öztürk, okul çağına gelen çocukların alışık olmadıkları yeni bir yaşam stiline geçmesiyle birlikte bel, sırt ve boyun ağrısı gibi şikâyetlerin görülme riskine de dikkat çekti.

“Yanlış çanta seçimi omurga sağlığını tehdit ediyor”

Dr. Öztürk, “Okul çantalarının ağırlığı, çocukların omurga sağlığına direkt etki ediyor. Özellikle üç kilodan ağır okul çantası, gelişmekte olan çocukların kemik yapısını bozabiliyor. Çocukların omurga sağlığını düşünmek ve gerekli önlemleri almak görevi uzun dönemde velilere düşüyor. Okul çantalarının ağırlığı, yanlış çanta seçimi, okul sıralarındaki yanlış duruş ve oturma pozisyonları gelişme çağındaki öğrencilerin omurga sağlığını olumsuz etkiliyor. Anne-babaların çocukların boy ve ağırlığına uygun çantaları tercih etmesi gerekiyor.” dedi.

“Bel ağrısı şikâyeti çocukların yüzde 70’inde görülüyor”

Omurga sağlığının, beden dengesi için çok önemli olduğunu vurgulayan Öztürk, “Ağır sırt çantaları okul çağındaki çocukların gelişmekte olan eklemlerinde ve kaslarında zorlanmalara sebep oluyor. Yanlış duruş ve kendi ağırlığının taşıyamayacağı yükler, çocuklarda kas gerginliği, sırt ağrısı, bozuk yürüyüş, skolyoz (omurganın yanlara doğru eğriliği), kamburluk, bel ağrısı gibi olumsuzluklara neden olabiliyor. Bel ağrısı şikâyeti ise okul çağındaki çocukların yüzde 70’inde görülüyor. Ayrıca genç yaşta bel ağrısı çekenlerin, ileriki yaşlarda da bel ağrısına bağlı sağlık sorunları yaşama riski artıyor. İşte bu nedenle okul çağındaki çocuklara, bel ağrılarından korunmaları için gerekli tavsiyelerin verilmesi, sırt çantalarının doğru seçimi ve taşıyabilecekleri yük miktarının, vücut ağırlıklarının yaklaşık yüzde 10 ile 20’si kadar olması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

(İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!