Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Çocuğunuzun okul çantası üç kiloyu geçmesin

Çocuğunuzun okul çantası üç kiloyu geçmesin

Okulların açılmasıyla çocuklarda bel, boyun ve sırt rahatsızlıkları riskinin de arttığına dikkat çeken uzmanlar, önemli tavsiyelerde bulundu.

Giriş Tarihi: 5 Ekim 2015 Pazartesi 14:16
Çocuğunuzun okul çantası üç kiloyu geçmesin

Okulların açılmasıyla çocuklarda bel, boyun ve sırt rahatsızlıkları riskinin de arttığına dikkat çeken Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Çağatay Öztürk; bel, boyun ve sırt ağırlarının sadece yetişkinler değil, çocukların da sorunu olduğunu söyledi.

Özellikle üç kiloyu aşan okul çantalarının, çocukların omurga sağlığı için risk oluşturduğunu belirten Dr. Öztürk, okul çağına gelen çocukların alışık olmadıkları yeni bir yaşam stiline geçmesiyle birlikte bel, sırt ve boyun ağrısı gibi şikâyetlerin görülme riskine de dikkat çekti.

“Yanlış çanta seçimi omurga sağlığını tehdit ediyor”

Dr. Öztürk, “Okul çantalarının ağırlığı, çocukların omurga sağlığına direkt etki ediyor. Özellikle üç kilodan ağır okul çantası, gelişmekte olan çocukların kemik yapısını bozabiliyor. Çocukların omurga sağlığını düşünmek ve gerekli önlemleri almak görevi uzun dönemde velilere düşüyor. Okul çantalarının ağırlığı, yanlış çanta seçimi, okul sıralarındaki yanlış duruş ve oturma pozisyonları gelişme çağındaki öğrencilerin omurga sağlığını olumsuz etkiliyor. Anne-babaların çocukların boy ve ağırlığına uygun çantaları tercih etmesi gerekiyor.” dedi.

“Bel ağrısı şikâyeti çocukların yüzde 70’inde görülüyor”

Omurga sağlığının, beden dengesi için çok önemli olduğunu vurgulayan Öztürk, “Ağır sırt çantaları okul çağındaki çocukların gelişmekte olan eklemlerinde ve kaslarında zorlanmalara sebep oluyor. Yanlış duruş ve kendi ağırlığının taşıyamayacağı yükler, çocuklarda kas gerginliği, sırt ağrısı, bozuk yürüyüş, skolyoz (omurganın yanlara doğru eğriliği), kamburluk, bel ağrısı gibi olumsuzluklara neden olabiliyor. Bel ağrısı şikâyeti ise okul çağındaki çocukların yüzde 70’inde görülüyor. Ayrıca genç yaşta bel ağrısı çekenlerin, ileriki yaşlarda da bel ağrısına bağlı sağlık sorunları yaşama riski artıyor. İşte bu nedenle okul çağındaki çocuklara, bel ağrılarından korunmaları için gerekli tavsiyelerin verilmesi, sırt çantalarının doğru seçimi ve taşıyabilecekleri yük miktarının, vücut ağırlıklarının yaklaşık yüzde 10 ile 20’si kadar olması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Harran Tıp'ın başhekimi değişti

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com