Advert
Advert
Advert

Çiğ süt 150 kat daha zararlı

ABD’nin en büyük sağlık otoritesi tarafından yapılan 13 yıllık araştırmanın sonucunda çiğ sütün pastörize sütten 150 kat daha zararlı olduğu belirlendi. Çiğ süt satışı ülke genelinde yasaklanabilir

Çiğ süt 150 kat daha zararlı
Çiğ süt 150 kat daha zararlı
Amerikan Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan ve pastörize ile çiğ süt arasındaki farkı inceleyen 13 yıllık araştırmanın sonuçları açıklandı. ABD genelinde pastörize edilmemiş süt satan çiftçilere ceza kesilmesi sonrası çiftçilerin itirazı nedeniyle başlatılan araştırmada çiğ sütün insan sağlığına içindeki bakteriler nedeniyle pastörize sütten 150 kat daha fazla zararlı olduğu tespit edildi. ABD Sağlık Bakanlığına bağlı Hastalıkları Önleme Merkezi (CDC) tarafından yürütülen çalışmada çiğ sütün yoğun olarak satıldığı eyaletlerde süt ürünleriyle geçen hastalıkların en az 2 kat daha yaygın görüldüğü anlaşıldı.
Çiftçiler protesto etti
CDC’nin çevresel ve gıda kaynaklı hastalıklardan sorumlu departmanının başında bulunan Dr. Robert Tauxe “Çiğ süt satışını kısıtlamak salgın hastalıkların yayılmasını önlemekte büyük öneme sahip” açıklamasını yaptı. Çiğ süt üreticileri, sütü ısıtarak içindeki bakterileri öldürme işlemi olan pastörizasyonun sütün faydasını azalttığını savunuyor. Ancak ABD’deki iki büyük sağlık otoritesi olan CDC ve Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) buna karşı çıktı.
Kutu sütler ölü süttür
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta ise, kutulanmış sütlerin ölü süt olduğunu iddia etmişti. Vatan’da yayımlanan röportajında Küçükusta, “Kutu sütlerinde kaymak diye bir şey yok. Çünkü sütün içindeki yağ, yüksek basınç altında küçük parçalara ayrılıyor ve böylece sütün içine dağılmış oluyor. Süt fabrikasyon işlemlerden geçirildikten sonra özelliklerini kaybediyor. Ölü süt oluyor” demişti.
Kaynak: VATAN
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle