Advert
Advert
Advert

Çiftçinin elektrik borcu ile ilgili soru önergesi‏ verdi

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim AYHAN DEDAŞ tarafından çiftçilere uygulanan haciz işlemlerini Türhiye büyük millet Meclisine taşıdı.

Çiftçinin elektrik borcu ile ilgili soru önergesi‏ verdi
Çiftçinin elektrik borcu ile ilgili soru önergesi‏ verdi

İbrahim AYHAN Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın M. Mehdi EKERyanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde çiftçileri sorunu nedir, nasıl çözülür, diye sorunları peş peşe sıraladı.

İşte TBMM Başkanlığına verilen soru o önergesi:

Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ) elektrik dağıtımı yaptığı Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak ve özelliklede ilimiz Şanlıurfa’da çiftçilere elektrik borçlarının ödenmesi için ihtar mektupları göndermektedir. Ödeme ihtarında, ödemenin belirlenen tarihe kadar yapılmaması durumunda, çiftçilerin tarım destekleme kredilerine ve yardın amaçlı aldıkları diğer kredilere tedbir konulacağı veya haczedilerek alacağın mahsup edileceği bildirilmektedir. Çiftçileri ekonomik anlamda haciz tehdidi altında bırakan bu uygulama beraberinde büyük sorunlara yol açmıştır. Çiftçiler. Bismil, Siverek ve Ceylanpınar ilçelerinde protesto amaçlı eylemler gerçekleştirmişlerdir.

 Bu bağlamda;

1-    Türkiye’de kaç bin tarımsal sulama yapan çiftçi bulunmaktadır? Bunların kaçı tarımsal sulama abonesidir?
2-    İlimiz Şanlıurfa’da tarımsal sulama yapan kaç bin çiftçi mevcuttur? Bunların kaçı tarımsal sulama abonesidir?
3-    Çiftçilerin tarımsal sulamadan kaynaklı borçları hangi kriterler gözetilerek belirlenmiştir? Çiftçinin abone olup olmamasının elektrik borcunun belirlenmesinde bir etkisi olmuş mudur?
4-    Şanlıurfa ilimizde dönüm başı elektrik tüketim bedeli ilçeler arası farklılık göstermekte midir? Şayet fiyat farkı var ise nedenleri nelerdir?
5-    Zaten mazot, gübre maliyeti çiftçimizi zorluyorken birde elektrik borcu nedeniyle kredileri risk altına alınan çiftçilerin yaptıkları tarımsal faaliyetler, durma noktasına gelmektedir. Bakanlığınızın yaşanabilecek mağduriyetin önüne geçebilmek amacıyla aldığı önlemler nelerdir?
6-    Bakanlar kurulu kararına istinaden tarımsal sulamadan kaynaklı elektrik borcu olanların 2014 destekleme ödemelerinin yapılmayacak olmasının doğuracağı sorunlar ve yaratacağı mağduriyetleri önlemek için bakanlığının gerek kararın tekrardan gözden geçirilmesi gerekse de farklı tedbirleri almasına yönelik bir çalışma var mıdır?

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu