Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Röportaj Çiftçimizin yenilikleri görmesi lazım

Çiftçimizin yenilikleri görmesi lazım

Tarımın başkenti Şanlıurfa tarımda yeni üretim modelleri ile tanışırken zararlılarla mücadelede, üretimde rekolteyi artıracak çeşitli gübre, yardımcı ürün , tohum satışı yapan firmalarında iştahını kabartıyor. Çiftçi, yararı ispat edilmiş ürünleri kullandığı gibi bazen de sırf para kazanmak veya ürünün denettirmek isteyen kötü niyetlilerin tuzağına düşebiliyor. Çiftçimizin bu konudaki kullanım alışkanlıklarını Azizoğlu Tarım Genel Müdürü Mehmet Emin Kuş'a sorduk.

Giriş Tarihi: 18 Haziran 2014 Çarşamba 11:16
Çiftçimizin yenilikleri görmesi lazım

Röportaj; İshak Polat GAPGündemi

Sizi ve işletmenizi tanıyabilir miyiz?

Ben Şanlıurfalıyım, Şanlıurfa da yaşıyorum, biz AZİZOĞLU TARIM olarak yaklaşık 2 yıldır Şanlıurfa Merkez İpekyol da tüm Şanlıurfa bölgesine ve henüz azda olsa çevre illerimize deneyimli, tecrübeli ve teknik destek konusunda uzman Ziraat yüksek mühendislerimizle tarımsal alanda hizmet veriyoruz.

Çiftçilerimizin zirai ilaç kullanımı alışkanlıkları hakkında görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

Çiftçilerimizin çoğunun bu konuda çok da tecrübeli ve yeterli bilgiye sahip oldukları söylenemez, genelde hem bilinçli değiller, hem de hep ucuza kaçtıkları için çoğu zaman istedikleri verimi alamıyorlar, sorunlara çözüm bulamıyorlar. Bizim Urfa’da meşhur bir deyim vardır; “ucuz etin tiridi olmaz” diye. Gerçekten öyle, çünkü ucuz demek, kalitesiz demektir. Kalitesiz hiçbir üründe de istediğiniz faydayı elde edemezsiniz. Çiftçilerimizin içerisinde bilinçli olup işini profesyonelce yapanlarda var. Ancak bunların sayısı çok az.

Çiftçilerimizin yardımcı, destekleyici ürün kullanımı hakkında görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

Şanlıurfa bölge distribütörü olduğumuz “Bioglobal A.Ş” firmasının Amerika’dan ithal ettiği biyolojik ürünler var. Biz pamuk, mısır, biber, buğday vb. tarla ürünlerinde ekimle beraber tohum kaplama olarak bunları öneriyoruz. Bizim önerilerimize uyarak bu ürünlerle beraber ekim yapan çiftçilerimiz çok memnun kaldılar ve olumlu sonuçlar aldık bu konuda. Bu ürünleri bizden alıp çiftçilerine kullandıran bayilerimizden de çok olumlu tepkiler aldık.

Nedir bu ürünler derseniz; bunlar tamamen biyolojik ürünler olup, içinde hem toprak düzenleyici maddeler var, hem de bitki kökünü geliştiren ve kuvvetlendiren faydalı mantarlar var. Bunlara kısaca T22 & ERS diyoruz. T22 &ERS; bitki köklerinin dış kısmında gelişerek kökleri bir eldiven gibi sarar. Kök içinde kolonize olur, besin ve su transferini sağlar. Kökün hem içinde hem dışında faydalı mikororgnizma varlığı sağlanır. Bu sayede zararlı mikroorganizmaların yaşama şansı sınırlanır.

Savunma sistemini geliştiren bu ürünler sayesinde bitkide 3 ay kök çürüklüğüne karşı koruma sağlanmış olur ve bu verim artışını da sağlar.

Çevre, insan ve hayvan sağlığına zararı olmayan kalıntısız ürün kombinasyonu olan T22 & ERS kök hastalıklarında ve olumsuz stres koşullarına (toprak tuzluluğu,kuraklık, yüksek Ph, kireç vb) dayanıklık sağlar.

Tek uygulama ile güvenilir ve kanıtlanmış olan T22 & ERS kuvvetli ve sağlıklı bitki gelişimi için vazgeçilmez bir biyolojik ikili olarak tarımsal ürünlerde dikim öncesi uygulanır.

Yukarıda gördüğünüz resimde iki farklı pamuk kökü var, birinde T22 ve ERS uygulanmış, birinde uygulanmamış, yan yana iki tarla... Uygulanan yerde kökler tertemiz, uygulanmayan yerde kök çürüklüğü var.

Yine yukarıda gördüğünüz resimde Şanlıurfa Viranşehir ilçemizde bu yıl birinci ürün olarak T22 &ERS ile uygulama yapılmış bir mısır tarlasında çekilmiş bir mısır kökü görülmektedir. Bu ürünler sayesinde müthiş bir kök yapısı oluştuğuna şahit oluyoruz.

Çiftçimiz yeniliklere açık mı?

Yeniliklere açık çiftçilerimiz az değil, onlara gerekli teknik desteği doğru ürünle verdiğiniz zaman çiftçiniz farkı fark edip kendisine yararlı ürünü kullanabiliyor. Yani yeniliğe açılım gösterebilen çiftçilerimiz var. Ancak bunu görmesi lazım…

Satış ve dağıtımını yaptığınız diğer ürün ve etkileri hakkında bilgi alabilir miyiz?

Bizim satış ve dağıtımını yaptığımız ürünler tamamen biyolojik ürünlerdir. Biz bitki besleme üzerine çalışıyoruz. Zaten tarımsal anlamda gelişmiş ülkelerin tamamı şu anda organik tarıma yönelmiş durumdalar. Kimyasal ürünleri bir kenara koyarak biyolojik ürünlerle sorunlarını çözmeye çalışıyorlar ve bu sayede insan sağlığını tehdit etmeyen verim artışını da sağlamış oluyorlar.

Çünkü kimyasal ürünler çözüm değildir. Siz bu ürünlerle bir şeyi çözüp diğer yandan farklı problemler üretiyorsunuz. Kimyasal ürünler; hem insan sağlığına, hem hayvan sağlığına ve hem de toprağa zarar veriyor, toprağı git gide çoraklaştırıyor.

Bu yüzden biz ‘AZİZOĞLU TARIM’ Biogolbal A.Ş firmasının bölgedeki yetkili distribütörü olarak kesinlikle biyolojik ürünlerle organik tarımdan ve çözümlerden yanayız ve tarımsal alanda ki çalışmalarımıza da bu yönde ağırlık veriyoruz.

Çiftçi piyasadaki bu tür ürünlerde nelere dikkat etmeli?

Çiftçi ilk başta fiyata takılmadan, alacağı ve kullanacağı ürünün kalitesine, bitkide nasıl bir fayda sağladığına bakmalı. Fiyata takılan çiftçiler iyi ürün kullanamaz ve dolayısıyla tarlasından da kaliteli verim alamaz.

Eklemek istediğiniz şeyler nelerdir?

Bu konuda AZİZOĞLU TARIM’IN iddialı olduğunu vurgulamak istiyorum. Bizim bahsettiğimiz ürünlerin benzeri (en azından kalitesinde) ürünler piyasada mevcut değildir.

Bu ürünler fazla değil, 3 yıl içinde her çiftçinin arayacağı ve zorunlu olarak kullanmak isteyeceği ürünlerdir. Tarım alanında gelişmiş ülkeler organik tarıma yönelmiş ve biyolojik ürünlerle daha sağlıklı ve daha fazla verim sağlarken sizin burada buna kayıtsız kalmanız çok da mantıklı sayılmaz her halde! Bu yüzden bunu bölgedeki bayii ve çiftçilerimize sizin aracılığınızla duyurmak istiyorum. Teşekkür eder, Saygılar sunarım…

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com