Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Magazin ÇİFTÇİLERE "ANIZ YAKMAYIN" UYARISI

ÇİFTÇİLERE "ANIZ YAKMAYIN" UYARISI

Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, çiftçileri; tarlalardaki anızları yakmamaları yönünde uyararak, anız yakmakla topraktaki organik maddenin yok olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 25 Haziran 2013 Salı 12:29
ÇİFTÇİLEREÇiftçileri; tarlalardaki anızları  yakmamaları yönünde uyaran Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, anız yakmakla topraktaki organik maddenin yok olduğunu ve topraktaki verimin azaldığını söyledi.

Anız yakmanın; toprakları daha verimsiz ve erozyona daha hassas duruma getirdiğini kaydeden Başkan Kaya;  Mikro organizmaların yüzde 80'nin zarar görmesi sonucu verimde de azalmalar olduğunun bilimsel olarak ortaya konulduğunu aktardı. Günümüz şartlarında anızın yakılmaması ve araziye kazandırılması gerektiğini belirten Başkan Kaya; “Anız yangınları komşu tarlalardaki hasat edilmemiş ürünlere, traktörlere meyve bahçelerine, bunların etrafındaki çitlere, civardaki yerleşim yerlerine, özellikle de ormanlarımıza ciddi zararlar vermektedir.” diye konuştu.

Çağımızda anıza ekim yapan tarım aletlerinin olması, güçlü traktörlere ve kombine tarım işleme makinelerine sahip olunmasının anız yakılması gibi ilkel metoda başvurulmasını azalttığını ifade eden Başkan Kaya; “Çiftçilerden ricamız, anızı yakmamaları. Bölgede yaşanan kuraklık çiftçinin yanında hayvancılığı da etkiledi. Ot bulamayan hayvanlar açlık ile karşı karşıya kalmaktadır. Tarlada bulunan otların hayvanlara bırakılması gerekir.” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com