Advert
Advert
Advert

ÇİFTÇİLERE "ANIZ YAKMAYIN" UYARISI

Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, çiftçileri; tarlalardaki anızları yakmamaları yönünde uyararak, anız yakmakla topraktaki organik maddenin yok olduğunu söyledi.

ÇİFTÇİLERE
ÇİFTÇİLEREÇiftçileri; tarlalardaki anızları  yakmamaları yönünde uyaran Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, anız yakmakla topraktaki organik maddenin yok olduğunu ve topraktaki verimin azaldığını söyledi.

Anız yakmanın; toprakları daha verimsiz ve erozyona daha hassas duruma getirdiğini kaydeden Başkan Kaya;  Mikro organizmaların yüzde 80'nin zarar görmesi sonucu verimde de azalmalar olduğunun bilimsel olarak ortaya konulduğunu aktardı. Günümüz şartlarında anızın yakılmaması ve araziye kazandırılması gerektiğini belirten Başkan Kaya; “Anız yangınları komşu tarlalardaki hasat edilmemiş ürünlere, traktörlere meyve bahçelerine, bunların etrafındaki çitlere, civardaki yerleşim yerlerine, özellikle de ormanlarımıza ciddi zararlar vermektedir.” diye konuştu.

Çağımızda anıza ekim yapan tarım aletlerinin olması, güçlü traktörlere ve kombine tarım işleme makinelerine sahip olunmasının anız yakılması gibi ilkel metoda başvurulmasını azalttığını ifade eden Başkan Kaya; “Çiftçilerden ricamız, anızı yakmamaları. Bölgede yaşanan kuraklık çiftçinin yanında hayvancılığı da etkiledi. Ot bulamayan hayvanlar açlık ile karşı karşıya kalmaktadır. Tarlada bulunan otların hayvanlara bırakılması gerekir.” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!