Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Çiftçilere anız yakmama uyarısı

Çiftçilere anız yakmama uyarısı

Batman'da hububat hasadının ardından başlayan anız yangınlarıyla ilgili açıklamada bulunan Batman Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, anız yakanlar hakkında yasal işlem başlatılacağını bildirdi.

Giriş Tarihi: 15 Eylül 2015 Salı 13:46
Çiftçilere anız yakmama uyarısı

Batman Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Batman ve çevrede mısır hasadından sonra başlayan ve büyük zararlara yol açan anızın kesinlikle yakılmaması uyarısında bulundu.

İlke Haber Ajansı’na (İLKHA) açıklamada bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kiyas, yaptıkları çalışmalar doğrultusunda geçen yıl çiftçilerin anız yangınlarını büyük oranda azalttığını belirterek, çiftçilerden bu yılda da aynı hassasiyeti göstermelerini beklediklerini ifade etti.

Anız yangınlarının herkesi olumsuz yönde etkilediğini belirten Kiyas, “İlimizde başlayan mısır hasadı bitmek üzeredir. Hasat sonrasında ilimizdeki en büyük sıkıntı, anızın yakılıp, anız sonrası oluşan kirli havanın Batman’a etki yapmasıdır. Anız yangınları, özellikle halk sağlığını da olumsuz yönde etkiliyor. Geçen yıl Valilik, Müftülük, Çevre ve Şehircilik, kentteki dernekler ve kurumumuzun birlikte yürüttüğü çalışmalarda gerçekten çiftçilerimiz bir önceki yıla göre anız yakmayı bıraktılar.” dedi.

Geçen yıl anızların yakılmaması için çeşitli çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Kiyas, “Batman’da anız yangınlarının önüne geçmek için geçen yıl İl Özel İdaresi bütçesiyle aldığımız 3 adet anız parçalama makinesi, hasat yapılan tarlalarda kullanılıyordu. Çiftçilerimiz bu sene de bu makinelere çok rağbet ediyor. Biz bu makineleri çiftçilerimize şu an ücretsiz veriyoruz. İsteyen çiftçilerimiz gelip bu makineleri alarak sap parçalamalarını yapıyorlar. Biz bu yıl da geçen yılki duyarlılığını göstermelerini bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Anız yakmaları önlemek için bilinçlendirme çalışmalarının devam edeceğini ifade eden Kiyas, “Geçen yıl olduğu gibi bu yılda anız yakanlar hakkında yasal işlem yapılacak. Ceza almak istemeyenler kesinlikle anız yakmasınlar. Cezalar çok yüklü miktardadır. Çiftçilerimizin ceza yerine daha küçük maliyetlerle tarlalarını sürmeleri onların lehine olacaktır.” diyerek uyarılarda bulundu.  (M.Fatih Akgül-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Arazi sorununu Ankara’ya taşıdılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com