Advert
Advert
Advert

"Çiftçiler, tabi afetlere karşı ürünlerini sigortalatmalıdır"

Batman Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, çiftçilerin herhangi bir sebepten dolayı zarar görmemeleri için tabi afetlere karşı ürünlerini sigortalatmalarını tavsiye etti.

 Çiftçilerin ektiği ürünlerinin herhangi bir doğa olayına karşı zarar görmemesi için tavsiyelerde bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nurettin Kiyas, ürünlerini yarısı devletten karşılanan sigortalı yapmalarını tavsiye etti. 30 Mart’ta yaşanan don olayı yüzünden çiftçilerin, ektikleri ürünlerin hepsi heba olmuştu.


 

Tabi afetlerden dolayı zarar gören çiftçilere yönelik Bakanlığın daha önce aktif bir şekilde 2090 sayılı bir kanununun olduğunu söyleyen Kiyas, “Bu kanun içeriği tabi afetlerden zarar gören çiftçilere yapılacak olan yardımlarla ilgiliydi. Daha sonra Bakanlığımızca tarım sigortaları ile ilgili bir yasa çıktı ve TARSİM diye bir birim kuruldu. Bu TARSİM’de çiftçilerimiz ürünlerini sigortalatmaları durumunda, sigorta bedelinin yüzde 50’si devlet tarafından, yüzde 50’si de çiftçi tarafından karşılanıyor. Dolayısıyla eskisi gibi 2090 sayılı Tabi Afetlerden Zarar Gören Kanun gibi  bir yardım içermiyor.” dedi.


 

30 Mart’ta zarar gören çiftçilerin ürünlerini sigortalı yapmışlarsa sigortadan bir destek alacaklarını belirten Kiyas, “Ayrıca Bakanlar Kurulu kararıyla zarar gören çiftçilerin Ziraat Bankası’na ve Tarım Kredi Kooperatifi’ne olan borçları kendilerinin talebi halinde ertelenebilecektir. Herhangi bir nakit parasal destek şu anda yoktur.” ifadelerini kullandı.
 

“Yangın, sel, don gibi durumlarda çiftçiler ürünlerini sigortalatmaları lazım”
Çiftçilerin öncelikli olarak tabi afetlere karşı ürünlerini sigortalatmalarını önerdiğini vurgulayan Kiyas, “Sigorta ücretlerinin yarısı devletten olduğundan dolayı, burada ürün sigortası var. Bitkinin kendi sigortası var, hayvan sigortası var. Dolayısıyla çiftçilerimize ürünlerini öncelikli olarak sigortalatmalarını öneriyoruz. Ama biz  de çiftçilerimizi kontrol ediyoruz. Genel olarak çiftçilerimiz bize başvururlarsa zararlarını aza indirecek hastalık veya zararları ile mücadele yolunda kendilerine yardımcı olacağız. Herhangi bir üründe hastalığı varsa il, ilçe müdürlüklerimize başvurmaları lazım. Ama yangın, sel, don gibi bu tür durumlarda çiftçilerin ürünlerini sigortalatmaları lazım.” diye konuştu.  (M.Fatih Akgül/Veysi Rüzgar-İLKHA)


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu