Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem "Çiftçiler, tabi afetlere karşı ürünlerini sigortalatmalıdır"

"Çiftçiler, tabi afetlere karşı ürünlerini sigortalatmalıdır"

Batman Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, çiftçilerin herhangi bir sebepten dolayı zarar görmemeleri için tabi afetlere karşı ürünlerini sigortalatmalarını tavsiye etti.

Giriş Tarihi: 13 Ekim 2014 Pazartesi 09:38

 Çiftçilerin ektiği ürünlerinin herhangi bir doğa olayına karşı zarar görmemesi için tavsiyelerde bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nurettin Kiyas, ürünlerini yarısı devletten karşılanan sigortalı yapmalarını tavsiye etti. 30 Mart’ta yaşanan don olayı yüzünden çiftçilerin, ektikleri ürünlerin hepsi heba olmuştu.


 

Tabi afetlerden dolayı zarar gören çiftçilere yönelik Bakanlığın daha önce aktif bir şekilde 2090 sayılı bir kanununun olduğunu söyleyen Kiyas, “Bu kanun içeriği tabi afetlerden zarar gören çiftçilere yapılacak olan yardımlarla ilgiliydi. Daha sonra Bakanlığımızca tarım sigortaları ile ilgili bir yasa çıktı ve TARSİM diye bir birim kuruldu. Bu TARSİM’de çiftçilerimiz ürünlerini sigortalatmaları durumunda, sigorta bedelinin yüzde 50’si devlet tarafından, yüzde 50’si de çiftçi tarafından karşılanıyor. Dolayısıyla eskisi gibi 2090 sayılı Tabi Afetlerden Zarar Gören Kanun gibi  bir yardım içermiyor.” dedi.


 

30 Mart’ta zarar gören çiftçilerin ürünlerini sigortalı yapmışlarsa sigortadan bir destek alacaklarını belirten Kiyas, “Ayrıca Bakanlar Kurulu kararıyla zarar gören çiftçilerin Ziraat Bankası’na ve Tarım Kredi Kooperatifi’ne olan borçları kendilerinin talebi halinde ertelenebilecektir. Herhangi bir nakit parasal destek şu anda yoktur.” ifadelerini kullandı.
 

“Yangın, sel, don gibi durumlarda çiftçiler ürünlerini sigortalatmaları lazım”
Çiftçilerin öncelikli olarak tabi afetlere karşı ürünlerini sigortalatmalarını önerdiğini vurgulayan Kiyas, “Sigorta ücretlerinin yarısı devletten olduğundan dolayı, burada ürün sigortası var. Bitkinin kendi sigortası var, hayvan sigortası var. Dolayısıyla çiftçilerimize ürünlerini öncelikli olarak sigortalatmalarını öneriyoruz. Ama biz  de çiftçilerimizi kontrol ediyoruz. Genel olarak çiftçilerimiz bize başvururlarsa zararlarını aza indirecek hastalık veya zararları ile mücadele yolunda kendilerine yardımcı olacağız. Herhangi bir üründe hastalığı varsa il, ilçe müdürlüklerimize başvurmaları lazım. Ama yangın, sel, don gibi bu tür durumlarda çiftçilerin ürünlerini sigortalatmaları lazım.” diye konuştu.  (M.Fatih Akgül/Veysi Rüzgar-İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Haliliye Kaymakamı Yılmaz, Süleymaniyelileri dinledi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com