Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi "Çiftçiler pamuktan çok mısır ekimini tercih ediyor"

"Çiftçiler pamuktan çok mısır ekimini tercih ediyor"

Batman Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü, Batman'daki çiftçilerin hem kârlılığı, hem işçi istihdamı ve hem de emek yoğunluğu açısından pamuktan çok mısıra yöneldiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 22 Aralık 2014 Pazartesi 11:08

Batman Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nurettin Kiyas, Batman’da çiftçilerin en çok ektiği ürünler ve pamuk ekiminin bölgede azalmasının temel nedeni hakkında İlke Haber Ajansı’na açıklamalarda bulundu.

Batman’ın son yıllarda meyvecilikte ön plana çıktığını söyleyen Kiyas, “Batman’da öncelikle tarla bitkileri ve bahçe bitkileri olarak bir ayrım yapmamız gerekir. Tarla bitkileri olarak en çok buğday, mısır, kısmi olarak mercimek, pamuk ve biraz da arpa yetiştiriciliği yapılmaktadır. Meyvecilikte de fıstık, bal, ceviz ve son yıllarda da çilek en çok ön plana çıkmış durumdadır. Bu ürünlerimizin oransal olarak dağılımı, ilçelerimize göre farklılık arz etmektedir.” dedi.

Çiftçilerin pamuktan çok mısır ekimini tercih ettiğini belirten Kiyas, bunun nedenini ise şu sözlerle açıkladı: “Özellikle mısır ve buğday,  en çok merkezde, ilçe ve köylerde ise, daha çok sulu alanlarda yoğunlaşmış durumdadır.  İlimizde son zamanlarda fıstık konusunda bir gelişme var. Ceviz yetiştiriciliği konusunda bir gelişme var. Çiftçilerimiz bu ürünlere yönelmiş durumdalar. Bölgemizde pamuk ekimi daha çok yapılmaktaydı ama, son yıllarda çiftçilerimiz, sulu tarım alanlarında pamuk yerine daha çok mısır ekimini tercih etmektedir. Bunun sebeplerinin başında da, her yıl pamuk fiyatları ve mısır fiyatları arasındaki denge, pamuk işçiliğinin çok daha fazla olmasıyla beraber, Batman’da sıcaklığın da çok fazla olmasıdır. Dolayısıyla çiftçilerimiz, hem karlık açısından, hem işçi istihdamı açısından ve hem de emek yoğunluğu açısından pamuktan çok mısıra yönelmişler.”   (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Turizm Çalıştayından ortak ses: Terörün ekmeğine yağ sürmeyeceğiz

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com