Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Cibuti İran ile ilişkileri kesti

Cibuti İran ile ilişkileri kesti

Afrika ülkelerinden Cibuti, Suudi Arabistan'ın İran'daki elçilik ve konsolosluklarına yapılan saldırıları gerekçe göstererek İran'la ilişkileri kestiğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 7 Ocak 2016 Perşembe 08:32
Cibuti İran ile ilişkileri kesti

Suudi Arabistan’nın, aralarında Ayetullah Nemr’in de bulunduğu 47 kişiyi idam etmesinin yankıları devam ederken Suudi Arabistan’ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki konsolosluğuna yapılan saldırılar da sıcaklığını koruyor.

İdamlar, İran ile Suudi Arabistan arasında krizlere neden olurken Suud yetkilileri son olarak İran ile diplomatik ilişkileri kestiğini duyurmuştu.

Benzer bir açıklama Afrika ülkelerinden Cibuti’den de geldi. Cibuti Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki konsolosluğuna yönelik saldırılar gerekçe gösterilerek İran ile diplomatik ilişkilerin kesildiği belirtildi.

Saldırıların yanlışlığına vurgu yapılan açıklamada, sorumluların cezalandırılması için İran'ın caydırıcı önlemler alması gerektiği ifade edildi.

 Açıklamada ayrıca, Cibuti'nin Suudi Arabistan'la tam bir dayanışma içinde olduğu, radikalizm ve teröre karşı, güvenliğini ve istikrarını koruması için tüm uygulamalarını desteklediği kaydedildi.

Suudi Arabistan yönetimi, cumartesi günü aralarında Suudi Arabistan vatandaşı Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr'in de bulunduğu 47 kişinin idam cezasının infaz edildiğini duyurmuş, İran'ın idamlara tepki göstermesinin ardından Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki konsolosluk binası göstericilerce ateşe verilmişti. Suudi Arabistan yönetimi de büyükelçilik ve konsolosluk binalarına yönelik saldırıların ardından İran ile diplomatik ilişkilerini kestiğini açıklamıştı.

Söz konusu saldırının ardından Bahreyn ve Sudan da  İran'la diplomatik ilişkileri kestiğini açıklamış, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ise Tahran yönetimi ile diplomatik temsil düzeyini maslahatgüzarlık seviyesine indirme ve ülkedeki İranlı diplomatların sayısını düşürme kararı aldığını açıklamıştı.

Kuveyt Dışişleri Bakanlığı, İran büyükelçisini çağırarak protesto notası vermiş, Ürdün ise İran büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı'na çağırarak, diplomatik misyonlara yapılan saldırıyı kınadığını bildirmişti.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Emniyeti kaçakçılara geçit vermiyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com