Advert
Advert
Advert

CHPnin türban kaygısına yanıt

CHPnin türban kaygısına yanıt
CHPnin türban kaygısına yanıt

Nergis DEMİRKAYA
İNTERNETHABER


ANKARA-
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlunun, Türbanı biz çözeceğiz açıklamasından sonra gündeme getirdiği, Ortaöğretimde de serbest bırakılacak mı? Çalışma hayatında ne olacak? kaygılarına AK Partiden yanıt var.

CHPye Kürtçe diliyle ilgili yapılan son değişiklikleri örnek gösteren AK Partili TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, İleride bunlar anadilde eğitim de ister diye Kürtçe konuşmaya izin vermese miydik? diye sordu.

İnternethabere konuşan Kuzuya göre türban konusuna özgürlükler noktasında yaklaşmak gerekiyor. Her konuda olduğu gibi bu özgürlüklerin kullanımında da kötüye kullanım olabilir. Ama kötü amaçla kullanılabilir diye bütün özgürlüğün engellenmesi doğru değil. Özgürlüklerin sınırları yasalarla çizilir. 

Bu noktada Kuzunun verdiği örnek de dikkat çekici:

Kürtçe konuşmak istiyorum denildi. Neden konuşmasın? Ama bunlar anadilde eğitim ister, devletin resmi dili olsun ister diye o nedenle bu hakkı vermeyelim mi? TRT Şeş açıldı kötü mü oldu. Özgürlükler elden geldiğince genişletilir, yasalarla sınırları çizilir, Kürtçeyle ilgili talepler noktasında da sınırlar ortada. Siz özgürlüğü verirsiniz, sınırlarını belirlersiniz. Taşkınlık yapanların da üstüne gidersiniz. Çalışanlar bakımından 1935 yılından itibaren uygulanan kurallar var. Onlar geçerlidir.

YÖK BAŞKANI NE DEMEK İSTEDİ?

Kuzuya bu noktada YÖK Başkanı Özcanın, üniversitelerde yaşanabilecek baskı karşısında YÖK Başkanı Özcanın, Başı açık öğrencilerin teminatı benim sözlerini hatırlattık. Kuzu Özcanın teminatı benim derken yetkisini ima ettiğini belirterek şunları söyledi:

YÖK Başkanı teminatı benim derken yetkisini söyledi. Bu mahalle baskısına dönüşürse, ben buna zerre kadar ihtimal vermiyorum ama birileri baskı aracı olarak kullanırsa disiplini çalıştırırız demek bu. Disiplin yönetmeliğinde kurallara uymayanlar için kınama, uzaklaştırma hatta atma var. Sen de kapan gelse baskı, bunun da cezası olur.

BU HABERCİLER TÜRKİYEYİ KUŞATTI
BU SİTE GERÇEKTEN BAĞIMLILIK YAPIYOR
BUGÜN VE HERGÜN DOYA DOYA SPOROKU
BU SORULARIN CEVABINI BİLİYOR MUSUNUZ?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır