Advert
Advert
Advert

CHP'li Karataş; Urfa'nın doğum hastanesi içler acısı

Cumhuriyet Halk Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Ferhat Karataş, Kadın Hastalıkları ve Doğumevi Hastanesi’ne giderek burada yaşanan fiziki sıkıntıları yerinde gördü.

CHP'li Karataş; Urfa'nın doğum hastanesi içler acısı
CHP'li Karataş; Urfa'nın doğum hastanesi içler acısı

Karataş ayrıca sağlık sorunlarının çözümü için Urfa’ya ek ödenek gönderilmesinin yanı sıra Suriyeli doktorların geçici göreve verilebilmesi önerisinde bulundu

 

Cumhuriyet Halk Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Ferhat Karataş, önceki gün hastaların tek kişilik refakatçi koltukları üzerinde tedavi edilmesi ile gündeme gelen Şanlıurfa Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi’ne giderek benzer olaylara tanıklık ettiğini ve sorunun sağlık çalışanlarında değil, fiziki yetersizlikten kaynaklandığını söyledi.

Karataş hastanedeki gözlemlerini şu cümlelerle aktardı: “Kadın Hastalıkları Hastanesi’nden gündeme yansıyan olayların ardından hastaneye gittiğimizde doktorların ve diğer sağlık çalışanlarının buradaki özverili çalışmalarını bizzat gördük. Fiziki yetersizlik karşısında sağlık çalışanlarının hastalara olan mahcubiyetlerine tanıklık ettik. Buradaki sorun kesinlikle sağlık çalışanların da değil fiziki yetersizlikten kaynaklanıyor. Tüm bu özverili çalışmalara rağmen sorunun çözümü için bireysel çabaların yeteri derecede memnuniyet oluşturmadığı ortadadır. Bu anlamda devletin acilen bu konuya el atarak fiziki yetersizliği gidermesi gerekmektedir. Yıllık doğum sayısının Türkiye’deki birçok il nüfusunu geçtiği Şanlıurfa’da artık mevcut Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi’nin ihtiyaca cevap veremediği ortadadır. Suriyeli misafirlerin de sağlık hizmeti alması için bu hastanelere akın ettiğini de göz önüne alırsak bizim vatandaşımızın da sağlık sorunlarından son derece etkilendiği aşikardır. Türkiye’de en fazla sığınmacının yer aldığı Şanlıurfa’da sığınmacı konusu da göz önüne alındığında Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi gibi hala hizmete giremeyen kurumların acil bir şekilde tamamlanması mecburiyet doğurmuştur. Bununla birlikte yeni bir kadın doğum hastanesi acilen yapılmalı ve ihtiyaçlara cevap vermelidir. Tüm bunlar için ayrıyeten ek ödeneklerin Urfa’ya aktırılması gerekiyor.”

 

SURİYELİ DOKTORLAR GEÇİCİ GÖREVLERE VERİLMELİDİR

Önceki dönemlerde Akçakale’ye sahra hastanesi kurulmasının sağlık sorunlarına bir nebze çözüm bulacağı yönünde açıklama yaptıklarını da sözlerine ekleyen CHP İl Başkanı Ferhat Karataş, geçtiğimiz haftalarda faaliyete geçen bu hastanenin de benzerlerinin diğer ilçelere kurulmasını istedi. Karataş ayrıca Türkiye’ye sığınmacı olarak gelen Suriyeli doktorların geçici olarak görevlendirilmesinin gerek iletişime gerekse yoğunluğa çözüm olacağını belirterek bu hususların dikkate alınması gerektiğinin altını çizdi.

Ferhat Karataş, “İnsanlığa yakışmayan bu tür olumsuz olayların önüne geçmek bizim elimizde. Sağlıktaki bu olumsuzlukları devlet görmüyor mu? Bu olumsuzluklara son vermek için yetkilileri göreve davet ediyoruz. Siyaset üstü bir durum olan bu insanlık sorununa bu tür bir bakış açısı sergilemek bizim insanlarımıza fatura çıkarmaktan öte bir şey değildir” diye konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Ferhat Karataş Kadın Hastalıkları ve Doğumevi Hastanesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle