Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Siyaset CHP'li Karataş: Dersim arşivleri açılmalı

CHP'li Karataş: Dersim arşivleri açılmalı

Cumhuriyet Halk Partisi Urfa İl Başkanı Ferhat Karataş: Dersim arşivleri açılmalı ve gerçekler kamuoyuyla paylaşılmalıdır

Giriş Tarihi: 3 Mayıs 2013 Cuma 16:12
CHP'li Karataş: Dersim arşivleri açılmalı

4 Mayıs 1937 yılında gerçekleştirilen Dersim Harekatı’nın 76’ıncı yıl dönümünde bir açıklama yaparak devlet arşivlerinin tekrardan açılmasını ve oluşturulacak bir komisyon tarafından bu arşivlerin incelenmesi gerektiğini belirten Cumhuriyet Halk Partisi Urfa İl Başkanı Ferhat Karataş, “Söz konusu olaylarda partimizle ilgili bir sorumluluk çıkarsa bu noktada Cumhuriyet Halk Partisi’nin de özür dilemesi gerekir. Bu tür talihsiz olaylarla insanlar yüzleşmelidir” dedi.

Önceki gün bir televizyon programına konuk olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da bu yöndeki sözlerine destek veren İl Başkanı Karataş, “Genel Başkanımızında dediği gibi bu arşivler AKP hükümetinin elindedir. Hükümet neden bu arşivleri açmıyor anlamış değiliz” diye konuştu.

Türkiye tarihinin en acı sayfalarından biri olan 'Dersim olayları' konusunda Karataş, şu ifadelerine yer verdi: “Dersim olaylarının resmiyette ise bir isyan olduğu ve devletin de bunu bastırdığı tezi savunuluyor. Çünkü Başbakan'ın deyimiyle '50 bin insanın öldürüldüğü' bir operasyonun meşrulaştırılması için orada bir isyan oluşturulması gerekiyordu. Tüm bunlarla birlikte CHP'de bu konuda kendi tarihiyle yüzleşme ve uygulanan politikaların toplumun önünde saydam bir şekilde tartışılması yönünde bir tavır almalıdır. Tüm bunlar için benim kendi görüşüm Dersim olayları ile ilgili bağımsız bir komisyon oluşturulmalı ve tüm gerçekler artık günyüzüne çıkarılmalıdır. Dünya genelinde ise bu tür benzer olaylar vardır. Ve olaylar yıllar sonra tüm gerçekliğiyle kamuoyu ile paylaşılmış ve gerçekler ortaya çıkmıştır. Bende Türkiye’de artık bunun yapılmasını istiyorum.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com