Advert
Advert
Advert

CHPde son Baykal bombaları!

CHPde son Baykal bombaları!
CHPde son Baykal bombaları!

CHPnin eski lideri Deniz Baykalın, Taraf gazetesi yazarı Rasim Ozan Kütahyalıya yansıttığı görüşleri gözleri CHPye çevirdi.

Baykalın, yeni tüzüğün yürürlüğe konulması ve yeni parti meclisi seçilmesine ilişkin düşünceleri tartışma yarattı. Bu sözleri, Baykal Genel Başkanlığa dönmek istiyor, Baykal, Önder Savı hedef alıyor gibi yorumlayanlar oldu.

Ancak Hürriyet Gazetesine açıklama yapan Deniz Baykal, adaylık peşinde olmadığını bunun sahtekarlık olacağını belirterek, İki anahtarla açılan kasa olmaz, partiyi özgürleştirelim, yeni yıldızlar yaratalım dedi.

Baykal tüzük kurultayı konusundaki görüşlerini şöyle anlattı:

Referandum bazı tartışma ve çalkantıları beraberinde getirdi. Hayal kırıklıkları, sıkıntılar var, iyi oldu diyenler var. Parti genel seçime en güçlü şekilde gitmeli. Bunun için de temel bir görev var, yeni tüzüğü uygulamaya koymak. Bunu yıllar önce ihtiyaç olarak gördük. Genel Merkez kilitlenmiş durumda. Artık hiçbir partide bu model yok. Daha esnek, daha katılımcı, daha ekip çalışmasına açık bir genel merkez düzenine kavuşmalı. 

İKİ ANAHTARLI KASA 

Bizde iki anahtar var. Biri genel başkanda, diğeri genel sekreterde. İkisini kasanın önüne götürüp orayı açıp öyle iş yaptıracaksın. Bu doğru yaklaşım değil. Pek çok yönetici, partili var, bu nedenle beklenen katkıyı sağlayamıyor. Parti yöneticileri MYKnın parçası haline geldi. Oysa kendi başlarına iş yapma yetki ve göreviyle donatılmalılar. 

KURULTAY İSTİYORUM 

Genel başkan konuşuyor, onun dışındakiler bir şey diyemiyor, makamının hakkını veremiyor. Çünkü MYKnın parçası haline gelmiş. MYKnın anahtarı da genel sekreterde. Bu yapıyı aşmak, parti enerjisini ortaya koymak lazım. Tüzük bunun için önemli. Tüzüğün yürürlüğe konmasını istiyorum. Kurultayı bunun için istiyorum, hesaplaşma için değil. Klasik kurultay gibi algılanmasın. Hiçbir şekilde imza toplayalım projesiyle ilgilenmiyorum. O yanlış olur. Bunu genel başkan yapsın, sürtüşmeye girilmeden yapsın. Daha Kemal Bey seçilir seçilmez beni ziyaret ettiğinde, Keşke tüzük değişikliğini yürürlüğe soksaydınız, daha rahat ederdiniz dedim. Bunun çok yararlı olacağını söyledim. Şimdi de aynı şeyi söylüyorum. Bu tüzük şart kardeşim. Yerleşik dengeler bozulmasın, fincancı katırları ürkütülmesin diye bunu yapmamak yanlış olur.

Partiye emek vermiş bazı insanlar gereksiz yere dışlanmış. Parti Meclisini daha kucaklayıcı, her insanı devreye sokacak yapıda oluşturmalıyız. Bunu da parti içi sürtüşme noktasına gelmeden yapmalı. Bütün bunları yapma imkanı genel başkanın elinde. Ben bunu kamuoyuna çıkıp söyleme kararı da almadım ve bir tartışma başlatma peşinde değilim. Projem değil düşüncem bu.

Bence referandum sonrası bu kaçınılmaz hale geldi. Ama Yapmayız dersiniz, siz bilirsiniz. Bunu kırmak, kendi düşüncemi empoze etmek iddiasında değilim. Eğer arayışınız varsa, bana da soruyorsanız yanıtım budur. İster yap ister yapma, senin hayrına söylüyorum. Sonucunu da seçimde görürüz. 

YILDIZLAR ÇIKABİLİR 

MYKda herkes birbirine bakıyor. Ağzını açan, iş yapan yok. Şuraya git deniyor, gidiyor ama kendisi yapsın yetkisi yok. Hiçbir parti böyle bir organ hegemonyasında kalmaz. Koy isimleri, bakarsın yıldızlaşmaya başlarlar. 15 genel başkan yardımcısı, bakarsın onlar yıldızlaşırlar. Bundan yararlanan sen olursun. Oysa bugün hepsi genel sekreterin gözüne bakar durumda. 

BANA HAKARET OLUR 

(Kurultay toplandıktan sonra genel başkanlık adaylığınız sözkonusu olur deniyor, sorusu üzerine) Ne münasebet? Benim böyle bir kamuoyunu aldatma girişimim oldu mu? Böyle bir niyet içine girilir mi? Şu sıra Kemal Beyle çatışarak onu başarıya götürmek mümkün mü? Başarı ancak uyum ve elbirliğiyle mümkün. Benim sahtekrlık işine girdiğimi düşünmeye kimin hakkı var, bu bana hakaret, saygısızlık olur. Ne genel başkan, ne genel başkan yardımcısı olacağım. Ekip başarılı olursa onunla iftihar ederim. Payımız olursa da sonuna kadar koşarız.

KALE KOMUTANLARINDAN KURULTAYA GEREK YOK SESLERİ DİĞER SAYFADA...

« geri1·2ileri »
BU HABERCİLER TÜRKİYEYİ KUŞATTI
BU SİTE GERÇEKTEN BAĞIMLILIK YAPIYOR
BUGÜN VE HERGÜN DOYA DOYA SPOROKU
BU SORULARIN CEVABINI BİLİYOR MUSUNUZ?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!