Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Siyaset CHP Rant'ın Peşini Bırakmıyor

CHP Rant'ın Peşini Bırakmıyor

CHP Şanlıurfa Esentepe semtinde gündeme gelen rant söylentilerinin peşini bırakmıyor.

Giriş Tarihi: 10 Mayıs 2013 Cuma 14:42
CHP Rant'ın Peşini Bırakmıyor

İlk olarak Cumhuriyet Halk Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Ferhat Karataş’ın gündeme getirdiği Esentepe’deki niteliği değiştirilerek yoğunluğu 5 kat arttırılan 20 bin metrekarelik arazi için halkın beklentilerine yetkililerin kulak tıkadığını dile getiren CHP’li Karataş, “Burada dikkat çekilmesi gereken husus arazinin kiralama yöntemidir. Bu yöntem doğru olmayan, pis kokuların gelmesine neden olan, bir rantı, bir vurgunu çağrıştıran uyulama ile yapıldığından dolayı rahatsızlığımızı dile getiriyoruz” dedi.

Karataş açıklamasında şu ifadelerine yer verdi:  “Esentepe’de 30 yıllık süre ile kiraya verilen 20 bin 139 metrekarelik bir arazi, ilgili kurum ve belediye arasındaki yazışmaların ardından yoğunluğu yüzde 0,5’den yüzde 2,5’e yükseltilmiş ve resmi kurum olan niteliği özel eğitim ve sosyo kültürel tesis alanı olarak değiştirilmiştir.

Biz bu noktada gerekli kurumlara, belediyeye ve belediye meclis üyelerine uyarı amaçlı girişimlerde bulunduk. Uyarımızın nedeni siyasi bir beklenti değildir. Bizi endişeye sevk eden birinci husus ise şudur; Arazinin ilk olarak 0,5 ile ihaleye çıkması normal ama ihaleye çıkan kurumun ihale bittikten sonra arsa niteliğinin değiştirmesi ve yoğunluğu 2,5’e çıkarmasını istemesi görülmüş şey değildir. İkinci hayrete düşüren uygulama ise belediyenin bu müracaatı kabul etmesi ve büyük pişkinlik göstererek de bir marifetmiş gibi 1,75 yoğunlukta mecliste kabul etmesi yine Urfa adına kabul edilir bir durum değildir. Buna onay veren meclis üyeleri hiçbir zaman bunun hesabını bu memlekete veremeyeceklerdir. Ne yaptıklarının farkındalar mı diye sormak istiyorum. Farkındalarsa Urfa’nın sokaklarında nasıl gezecekler. Çocuklarına nasıl bir miras bırakacaklarını da düşürdüler mi acaba.”

 

‘DUYARLI OLMAK ZORUNDAYIZ’

Karataş açıklamasının ilerleyen cümlelerinde böylesine bir konuda halkında isteklerini göz önünde bulundurarak duyarsız kalamayacaklarını da sözlerine ekleyerek, “Urfa’nın değeri olan bu arazinin böylesine peşkeş çekilmemesi ve talan edilmemesi için duyarlı olmamız şarttır. Bir eğitim kurumu yapılmasına karşı olamayız. Zira eğitimdeki yerimiz bellidir. Hatta bir turizm beklentisi içinde olduğumuz ilimizde turistik bir tesis olmasına da karşı olamayız.

Fakat burada dikkat çekilmesi gereken husus tekrar ediyorum arazinin kiralama yöntemidir. Tüm bunlarla birlikte Esentepe sakinlerinin tepkilerine yetkililerin nasıl bu kadar duyarsız kalabildiklerini de anlamış değilim” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Figen Yüksekdağ'ın vekilliği düştü

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com