Advert
Advert
Advert

CHP Milletvekilleri Şanlıurfa'da

CHP Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan, Suriye'de son zamanlarda yaşanan gelişmelerin Şanlıurfa'ya olan ticari ve ekonomik yansımalarını değerlendirmek üzere Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO)'nı ziyaret etti.

CHP Milletvekilleri Şanlıurfa'da
CHP Milletvekilleri Şanlıurfa'da
Edirne Milletvekili Recep Gürkan, Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, CHP Şanlıurfa İl Başkanı Halil Nimetoğlu ve beraberindekiler, Başkan Ertekin ile bir araya geldi.

Gerçekleşen ziyarette, Şanlıurfa'nın Suriye ile olan sınır komşuluğunu, ekonomik ve ticari yönden değerlendiren Başkan Ertekin, "Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, izlenen politikalar insani açıdan anlaşılabilir, ancak aceleci olmamamız lazım, bütün ülkeler birlikte yaptırım uygularlarsa daha hızlı sonuç alınır, daha az zararla kurtuluruz." diyerek, Suriye yönetimine toplu ambargo uygulanmasının daha yerinde olabileceğine vurgu yaptı.

Suriye'deki gerginliklerden sonra ihracat rakamlarındaki gerilemeye dikkat çeken Ertekin, "Suriye'ye gerçekleştirdiğimiz ihracat rakamı 2010 yılında 80 milyon Amerikan Doları iken, bu rakam 2011 yılında yaşanan olumsuzluklardan dolayı 69 milyon dolara düştü. Yani ortalama yüzde 15 gibi bir kayıp söz konusu. Yapılan ihracatın yaklaşık yüzde 80'i inşaat ürünleri ve çimento, dolayısıyla gerçekleşen olumsuz durumlardan en çok da bu sektörler etkilendi. Ayrıca, bunların transferlerini gerçekleştiren nakliyeciler de etkilenen bir diğer sektör durumunda." dedi.

Suriye'deki pazarın gerginlik nedeniyle zayıfladığını aktaran Ertekin, yeni pazar arayışına girdiklerinin altını çizdi. Ertekin, konuşmalarını şu şekilde sürdürdü: "Bu durumun ortaya çıkardığı olumsuzlukları, alternatif ihracat merkezleri oluşturarak gidermeye çalışıyoruz. Alternatifler Irak ve bütün dünya, her zaman var, bu yönde çalışmalarımız devam ediyor. İhracat bağlantıları kursunlar diye potansiyel ihracatçılarımızı her ay bir ülkeye gönderiyoruz. Tabi, her zaman bir çıkış yolu mutlaka vardır."

CHP Şanlıurfa İl Başkanı Halil Nimetoğlu ise 'urfalı yatırımcı urfaya yatırım yapmıyor' algısının 50 yıldır hala devam ettiğinden yakındı.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu