Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Siyaset CHP İl Başkanından İŞKUR’a Kınama

CHP İl Başkanından İŞKUR’a Kınama

Cumhuriyet Halk Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Av. Ferhat Karataş, son günlerde ortaya çıkan dedikodular nedeniyle Suruç İş-kur’u eleştirdi.

Giriş Tarihi: 18 Ekim 2012 Perşembe 16:53
CHP İl Başkanından İŞKUR’a Kınama

Cumhuriyet Halk Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Av. Ferhat Karataş parti binasında Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte bir basın açıklaması yaparak İş-kur’u kınadığını belirtti.

Parti binasında yapılan açıklamaya, CHP Şanlıurfa İl Başkanı Av. Ferhat Karataş, Merkez İlçe Başkanı M. Adnan Öncel ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

 

Karataş yaptığı basın açıklamasında şunları belirtti, ‘’ Bugünkü konumuz aslında İş-kur ile ilgili olarak İş-kur tam anlamıyla çıkılmaz bir hal aldı. Fakat ondan önce meslektaşınız olan gazeteci Dicle haber ajansı da çalışan murat Çiftçinin sadece bir röportaj için ceza aldığını basın yoluyla öğrendik. Bunu bizler kınıyoruz.  Bunlar görev yapıyor gazeteciler kendi aslı görevini yapıyor. Bu nedenle verilen kararı tasvip etmiyor doğru bulmadığımızı ifade ediyoruz. Yine bilindiği üzere temel aldığımız unsur insan, nasıl ki Akçakale’deki olaylarla ilgili daha önceden olabilecekleri görmüştük, söylemiştik. Fakat neticesinde çok üzüntülü bir olay oldu. 5 vatandaşımızın vefatıyla sonuçlandı. Görüldüğü gibi yerel yöneticiler, kaymakamlar, maalesef öngörülü peşin hükümlü yaklaştıkları için olaylara hâkim olamıyorlar, geleceği okuyamıyorlar.

 

Akçakale’deki olayları 4 Ekim’de oldu. Bugünkü gazeteleri okuyoruz daha Akçakale kaymakamı o aileye Taziye ziyareti için dün gitmiş. 14 gün sonra bizler yine İş – Kur olayında vekillerimiz Meclise soru önergesi bıraktı. Bizler basın açıklamasında gördük, yapmayın böyle dedik, Birçok İş-Kur’a müracaat eden insanlar işsiz, işe ihtiyacı olan aç insanlar, çalışma ihtiyacında olan insanlar, keyfe keder gibi müracaatta bulunmuyorlar.  İhtiyaçları olduğu için bulunuyorlar. Ama maalesef listeler hükümetin ya parti merkezine veya kaymakamların bürolarının odalarında liste hazırlanarak listeler İŞKUR’a veriliyor o listelerle işçiler alınıyor. Peki, soruyoruz alınmayan insanlara, ihtiyacı olan insanların bu sorumluluğunu kim taşıyacak. Birçok insanların hiç olmasa kurayla olsaydı da herkes kaderine razı olsaydı. Ama torpili olan dayısı olan hükümete yakın olan gidip ismini yazdırıyor. Ve onlar alınıyor bu durum Ceylanpınar’da, Siverek’te birde Urfa merkezde böyle oldu. Ve en son patlama noktası Suruç’ta çıktı 3günden bu yana Suruç’ta olaylar oluyor.  Tabii ulusal basın buna kayıtsız kaldı kısmen vatandaş orada 2 bin kişiye yakın, bundan 3 gün önce yürüyüş yaptı. Kaymakamlığa gitti. Kaymakam rapor alarak ortadan kayboldu.  Çünkü vatandaşların karşısına çıkacak durumda değil.

 

Dün yine bir grup hükümet konağının önünde toplanmıştı. Bizler oraya gittik hatta kendilerinin yasal haklar olduğunu hatırlattım. Büyük ihtimalle o yolu deneyeceğiz. Yasal idare mahkemesine başvuracağız. Ayrıca cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunacağız’’ Dedi.

 

Başkan Karataş, ‘’Aynı şekilde Ceylanpınar’da da sayısal olarak 724 İŞKUR işçisi işe başlamış. Bunlarda bir parti merkezinin odalarında yazılan bir liste işe girmiş tamamen yani bu konular tamamen bir haksız durum yaratmış bunun ne insan haklarıyla, nede bir dini bir şeyle bağdaş olamaz. İşe gidemeyip evinde aç kalan, çocuklarını okula gönderemeyen işsizleri düşünmek gerekiyor. Sizler bu listeyi verdiniz ya dışarıda kalanların günahını, vebalını kim alacak bunu da ediyoruz. Yapmamaları gerekiyor genel yöneticilerin bunu yapmaması gerekiyor. Devlet kamu görevini burada izin vermemesi gerekiyor.  Biraz vicdan sahibi olan hiç olmasa nu insanlarımızı korumak zorundadır.  Bizler onların haklarını arayacağız. Yine buradan bu haksızlığa uğrayan diğer İŞKUR müracaatı yapanların bizlere müracaatlarında kendilerine hukuki destekte bulunacağımızı ifade ediyoruz.’’Dedi.

Abdullah Toprak Urfahabermerkezi

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Aslan Ali Bayık, "Başarı İçin Çok Çalışmak Gerek"

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com