Advert
Advert
Advert

CHP, Gül ve Erdoğan arasında tercihini yaptı

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olması halinde kimi tercih edeceklerini açıkladı.

CHP, Gül ve Erdoğan arasında tercihini yaptı
CHP, Gül ve Erdoğan arasında tercihini yaptı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı bir programda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Dış politikanın ülkenin çıkarları üzerine inşa edilmesi gerektiğini savunan Kılıçdaroğlu, "Suriye, Irak, İsrail, Filistin, yani Ortadoğu politikası Türkiye'nin çıkarları üzerine inşa edilen bir politika değil.

Türkiye izlediği politikayla ülkelerin içişlerine müdahale ediyor. Biz olsaydık Suriye'nin içişlerine karışmazdık. Almanya, Fransa, ABD doğrudan müdahale etmiyor, niye biz ediyoruz? BM var. BM varsa oturur karar alır, Türkiye'de o kurala uyar" dedi.

Kılıçdaroğlu, Esed'le bir temasının söz konusu olmadığını, şu ana kadar bu ülkeden bir davet de gelmediğini söyledi.

ANAYASA MAHKEMESİ'NE GİDİYOR

Büyükşehir Belediye Yasası'yla ilgili soru üzerine Kılıçdaroğlu, büyükşehir olan kentleri kutladığını söyledi. Yasaya göre kapatılan beldelerin kapanmasını doğru bulmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, "Belde belediyelerinin halka sorulmadan kapatıldığı için Anayasa'ya aykırı buluyoruz. Belde belediyelerin açılması için Anayasa Mahkemesi'ne başvuracağız. Karar Anayasa Mahkemesi'nin olacak" dedi.

DOKUNULMAZLIK MESELESİ

"Dokunulmazlıklar konusunda, BDP'lileri mi koruyorsunuz" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, "Hayır biz ilke partisiyiz. Benden önce de aynı ilkeler savunuluyordu. Yoksa biz BDP veya başka parti milletvekillerinin dokunulmazlığı kalksın kalmasın diye gereksiz bir tartışmaya girmiyoruz. Milletvekillikleri bitince zaten yargılanacaklar" diye konuştu.

"AK PARTİ'DE BAŞARILI KİMSE YOK

Patriotlardan Suriye'nin değil, İran'ın Rusya'nın rahatsız olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, halkın Patriotlar konusunda doğru bilgilendirilmediğini ileri sürdü.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu da eleştiren Kılıçdaroğlu, AK Parti'de başarılı bulduğu bir isim olmadığını söyledi.

"İSTİFA EDER MİSİNİZ?"

"Önümüzde 3 seçim var. En azından birinden başarılı çıkmanız gerektiği yorumları yapılıyor, başarabilir misiniz" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, "Çalışırsak başarırız" cevabını verdi.

"Başaramazsanız istifa eder misiniz?" denmesi üzerine ise Kılıçdaroğlu, "Halka güven verirsek başarırız. Başarısız olanın koltuğunda oturmaması lazım, bu da işin kuralıdır. Benim inancım da böyledir zaten" yanıtını verdi.

İstanbul için birden fazla adayları olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, bu kenti alacaklarını iddia etti.

CHP'DEN GÜL'E DESTEK SİNYALİ

Cumhurbaşkanlığı için bir adayları olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, "Hem Gül hem Erdoğan aday olursa, kime destek verirsiniz? Gül'e destek verir misiniz?" denmesi üzerine "Bakarız, niçin olmasın. Eğer farklı adaylar olursa, bu farklı adayları değerlendiririz ama diyelim ki koşullar sadece iki adayı öngördüyse o zaman bakarız tabii" dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu