Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Siyaset CHP Anayasa paketi için mahkemede

CHP Anayasa paketi için mahkemede

Giriş Tarihi: 14 Mayıs 2010 Cuma 11:40
CHP Anayasa paketi için mahkemede

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, Anayasa değişikliğinin iptali için bugün 111 imzayla Anayasa Mahkemesine başvurduklarını söyledi.

Dilekçelerinde gerekçelerin çok somut olduğunu, öncelikle yönteme ilişkin itirazlarının bulunduğunu ifade eden Okay, değişikliğin, bir Hükümet tasarısı gibi geldiğini savundu.

Okay, oylamalarda gizlilik kuralına uyulmadığını, ilk teklifteki imzaların bazılarının sonradan geri çekildiğini, bu teklifin göz ardı edildiğini, içtüzük ihlali yapıldığını öne sürdü.

vedilik" tartışması olduğuna işaret eden Okay, "Meclis İçtüzüğünün 93. maddesinin 3. fıkrası ile Anayasanın 175. maddesinin 1. fıkrası arasında bir aykırılık var. İçtüzük, 2. turda o madde üzerinde değişiklik önergesi varsa görüşülür diyor. Anayasada ise 2 kez görüşme yapılır hükmü var. Ancak 2. turda 2 kez görüşme yapılmamıştır, sadece değişiklik önergeleriyle ilgili görüşme olmuştur. Bu bağlamda ivedilik kuralı yerine gelmemiştir. Bir anayasa ihlali vardır. HSYK ve Anayasa Mahkemesi ile bunlara ilişkin bağlantılı maddeler, Anayasanın değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez, 2. maddesinde yer alan demokratik hukuk devleti ilkelerine aykırı olduğunu ifade edeceğiz. Kuvvetler ayrılığı ilkesi, yargı bağımsızlığı, yargıç teminatı ortadan kaldırılıyor. Kuvvetler ayrılığı, kuvvetler birliği haline dönüştürülüyor" dedi.

Okay, imzaların 111'e ulaştığını, bunlar arasında DP Rize Milletvekili Mesut Yılmaz'ın da imzasının yer aldığını belirtti.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'ın, MYK öncesi açıklamalarını da değerlendiren Okay, "Gayriciddi, bir grup başkanvekiline yakışmayan üslupta, incitici, kaba, yaralayıcı bir açıklaması var" dedi.

"Siyasetin nezaketinin unutulduğunu, AK Partililerin bunu alışkanlık haline getirdiğini" ileri süren Okay, "Elitaş'a, bu konuda, hukuk bilgisinden yoksun kimliğine, cevap vermeye gerek dahi görmüyorum. Kendisine bir tavsiyede bulunuyorum: Bir milletvekili ağırlığı, ciddiyeti, bir grup başkanvekili sorumluluğu içerisinde açıklama yapmaya çalışsın. Eğer böyle kelimeleri bulamıyorsa, çenesini kapasın, bilip bilmediği konulara karışmasın" görüşünü savundu.

Deniz Baykal'ın, CHP Genel Başkanlığından istifasına ilişkin soruları da yanıtlayan Okay, CHP'lilerin, Deniz Baykal'ı yeniden başlarında görmek istediğini dile getirdi.

Kurultayda genel başkan adaylarına ilişkin bir soru üzerine Okay, "CHP'lilerin öncelikli talebi bu. Biz, Sayın Genel Başkan'ın, bu konudaki tasarrufundan, iradesinden vazgeçmesi umudu içerisindeyiz" dedi.

İHA


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

EVET İçin Kapı Kapı Dolaşıyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com