Advert
Advert
Advert

CHP 27 Mayısı bayram olarak kutladı

CHP 27 Mayısı bayram olarak kutladı
CHP 27 Mayısı bayram olarak kutladı

27 Mayıs darbesinin ardından bir başbakan ve iki bakanın idamı ile sonuçlanan Yassıada yargılamaları için Elbette siyasiydi diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlunun, aksine CHP yıllarca bu darbenin yıldönümünü bayram olarak kutladı.

Darbenin yıldönümü olan 27 Mayıs günleri Hürriyet ve Anayasa Bayramı olarak kutlanıyordu.


Dönemin Başbakanı Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkanın idam edilmesiyle son bulan darbeye karşı önemli bir çıkış CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlundan geldi. Ancak CHP, Milli Birlik Konseyi tarafından Milli Bayram olarak ilan edilen 27 Mayıs gününü yıllarca coşkulu törenlerle kutladı.

PANELLER DÜZENLENDİ, BROŞÜRLER DÜZENLENDİ

Bu kutlamaların başını ise CHP çekiyordu. Parti, bazı resmi kurumlarla birlikte bunun için ülke genelinde çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyordu. CHP bu iş için çeşitli paneller düzenledi, gazetelere ilanlar verip, özellikle dönemin CHP Genel Başkanı İsmet İnönünün kutlama mesajları yayımladı, broşürler dağıttı.

27 Mayıs, darbenin yıl dönümleri 1981 yılına kadar askerlerin kutladığı ve resmi tatil olarak kutlandı. Buna göre, 1961€"1981 yılları arasında 27 Mayıs günleri Hürriyet ve Anayasa Bayramı olarak törenlerle anıldı. Cuntacıların ilan ettiği bu bayram, 12 Eylül darbesiyle birlikte başka darbeciler tarafından kaldırıldı. Hürriyet ve Anayasa Bayramı, tıpkı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürkü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı gibi resmi olarak törenle kutlanıyordu.

BU HABERCİLER TÜRKİYEYİ KUŞATTI
BU SİTE GERÇEKTEN BAĞIMLILIK YAPIYOR
BUGÜN VE HERGÜN DOYA DOYA SPOROKU
BU SORULARIN CEVABINI BİLİYOR MUSUNUZ?
Haber Kaynağı:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu