Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Siyaset CHP 27 Mayısı bayram olarak kutladı

CHP 27 Mayısı bayram olarak kutladı

Giriş Tarihi: 17 Eylül 2010 Cuma 14:19
CHP 27 Mayısı bayram olarak kutladı

27 Mayıs darbesinin ardından bir başbakan ve iki bakanın idamı ile sonuçlanan Yassıada yargılamaları için Elbette siyasiydi diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlunun, aksine CHP yıllarca bu darbenin yıldönümünü bayram olarak kutladı.

Darbenin yıldönümü olan 27 Mayıs günleri Hürriyet ve Anayasa Bayramı olarak kutlanıyordu.


Dönemin Başbakanı Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkanın idam edilmesiyle son bulan darbeye karşı önemli bir çıkış CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlundan geldi. Ancak CHP, Milli Birlik Konseyi tarafından Milli Bayram olarak ilan edilen 27 Mayıs gününü yıllarca coşkulu törenlerle kutladı.

PANELLER DÜZENLENDİ, BROŞÜRLER DÜZENLENDİ

Bu kutlamaların başını ise CHP çekiyordu. Parti, bazı resmi kurumlarla birlikte bunun için ülke genelinde çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyordu. CHP bu iş için çeşitli paneller düzenledi, gazetelere ilanlar verip, özellikle dönemin CHP Genel Başkanı İsmet İnönünün kutlama mesajları yayımladı, broşürler dağıttı.

27 Mayıs, darbenin yıl dönümleri 1981 yılına kadar askerlerin kutladığı ve resmi tatil olarak kutlandı. Buna göre, 1961€"1981 yılları arasında 27 Mayıs günleri Hürriyet ve Anayasa Bayramı olarak törenlerle anıldı. Cuntacıların ilan ettiği bu bayram, 12 Eylül darbesiyle birlikte başka darbeciler tarafından kaldırıldı. Hürriyet ve Anayasa Bayramı, tıpkı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürkü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı gibi resmi olarak törenle kutlanıyordu.

BU HABERCİLER TÜRKİYEYİ KUŞATTI
BU SİTE GERÇEKTEN BAĞIMLILIK YAPIYOR
BUGÜN VE HERGÜN DOYA DOYA SPOROKU
BU SORULARIN CEVABINI BİLİYOR MUSUNUZ? changeTarget(document.getElementById(news_content))Haber Kaynağı:
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com