Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Ceylanpınar'da "Hicret, Muharrem, Aşure ve Kardeşlik" paneli

Ceylanpınar'da "Hicret, Muharrem, Aşure ve Kardeşlik" paneli

Ceylanpınar İlçe Müftülüğü tarafından, "Hicret Muharrem ayı, Aşure ve Kardeşlik" konulu panel düzenlendi.

Giriş Tarihi: 8 Kasım 2014 Cumartesi 17:27
Ceylanpınar'da

 Ceylanpınar Zahiriye Cami Konferans Salonu’nda bay ve bayanlara yönelik düzenlenen Hicret Muharrem ayı, Aşure ve Kardeşlik" konulu panel, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Panelde ilçede görev yapan, Yeşil Kubbe Cami İmam Hatibi Muhammed Arslan, Maden köyü Cami İmam Hatibi Muhammed Özer ve Din kültürü Ahlak bilgisi Öğretmeni Ömer Bayram konuşmacı olarak katıldı. Ceylanpınar İlçe Müftüsü Üsame Anlagan başkanlığında yapılan panele ilçe halkının yoğun ilgi gösterdi.

Panele konuşan Yeşil Kubbe Cami İmam Hatibi Muhammed Arslan “Hicret, başlangıçta insana zor gelir. Yerinden-yurdundan, yakınlarından ve alıştığı ortamdan ayrılan insan, mahzun olur. Ancak bu yolda çekilen her hüzün, insanın gelecekteki hüzünlerine karşı âdeta bir kale durumuna gelir. Yüce Mevlâ, böyle bir fedakârlığı yapan insanı, kendi koruması altına alır, muhtemel tehlikeler karşısında onu korur ve hüznünü giderir.” dedi.

Panelde Muharrem ayı ve Aşure ile ilgili konuyu ele alan Muhammed Özer, “Mekanlar içerisinde özel mekanlar vardır. Zamanlar içerisinde de özel zamanlar vardır. Bu özel zamanlar ise sevgili Peygamber Efendimizin (s.a.v) Allah’ın ayı olarak nitelendirdiği, içinde bulunduğumuz Muharrem ayıdır. Tarih boyunca birçok Peygamberin kurtuluş mucizesinden dolayı tüm dinlerde kutsal ay olarak kabul edilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Diğer konuşmacı Ömer Bayram ise,  kardeşlik konusuna vurgu yaptı. Bayram, “Rabbimiz bir konuya kasemle başlıyorsa demek ki o konu gerçekten önemli bir konudur. Demek ki o konuya müminlerin dikkati çekilmek isteniyordur. Müminlerin bir takım derslerinin alması gerekiyor. Bu ayda üzülüyoruz Hz Peygamber efendimizin torunu katledildi. Ama bu üzüntü bizleri ayrılığa tefrikaya düşürmemesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Program sonunda panele katılanlara, aşure ikram edildi. (Mustafa Kaynak – İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Evlilik programlarındaki rezalet gündemden düşmüyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com