Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Yaşam Ceylanpınar’da evlikliler attı

Ceylanpınar’da evlikliler attı

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde 2014 yılında 492 kişi nikah kıyarken, bu yıl ise 8 ay içerisinde 428 kişinin resmi nikah kıydığı öğrenildi.

Giriş Tarihi: 19 Ağustos 2015 Çarşamba 13:00
Ceylanpınar’da evlikliler attı

 

Ceylanpınar ilçesinde 2014 yılı boyunca toplama 492 kişinin nikahını kıyan Ceylanpınar Belediyesi nikah memuru Şehmuz Gevrek, bu yıl ise sekiz ay içersinde toplam 428 kişinin nikah kıydığını söyledi.
Kullanılan programla daha hızlı ve kağıt israfı yapmadan nikah kıydıklarını belirten Gevrek, “'Daha önce müracaatlar, arzuhalciler de yapılıyordu. Nüfus Müdürlüğünden aile tablosu alınıyordu. Evlenecek kişiler nüfus müdürlüğü, arzuhalciler ve belediye arasında gidip geliyorlardı. Büyük bir uğraş ve kağıt israfından sonra nikahları kıyılıyordu. Şimdi ise bütün işlemler sadece belediyede yapılıyor. Aldığımız programla hem nikahlar daha hızlı bir şekilde kıyılıyor, hem de kağıt israfı da olmuyor.” dedi.
Nikahını kıyacağımız kişileri ilk önce aile hekimlerine görünmelerini istediklerini belirten Gevrek, “ Başvuru evraklarını tamamlayan kişi aile hekimlerine gönderilerek hem aile hekimleri ile tanışıyorlar, hem de aile hekimleri tarafından tam teşekküllü bir şekilde sağlık testinden geçiyorlar. Her hangi bir sıkıntısı olan kişiler, aile hekimleri tarafından tedavi ediliyorlar. Bu uygulama ile her hangi bir rahatsızlığı olan kişiler, erken teşhis ile en kısa zamanda tedavi görüyor ve ileride doğacak çocukların sağlıklı bir şekilde doğması için gerekli kontroller yapılıyor. Sağlık testinden geçmeyen kişilerin nikahı kıyılmıyor.” İfadelerini kullandı.
20 yıldır nikah memuru olduğunu söyleyen Gevrek, “ Daha önce evlenenler, 5-10 yıl sonra gelip resmi nikahlarını kıyıyorlardı. Ama yeni nesil en geç bir ay içerisinde resmi nikahlarını kıyıyorlar.” şeklinde konuştu.
Gevrek son olarak, nikah yapacak çiftlerden evlenme zarfı, 8'er adet fotoğraf ve birer adet kimlik fotokopi istenildiğini söyledi. (Mustafa Kaynak – İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Bugün havalar nasıl olacak? yağış var mı? işte detaylar...

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com