Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Cevdet Yılmaz Bingöl'de deprem bölgesini ziyaret etti

Cevdet Yılmaz Bingöl'de deprem bölgesini ziyaret etti

Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz Bingöl'ün Kiğı ilçesinde meydana gelen 5,3 büyüklüğündeki depremden etkilenen Yayladere ilçesine bağlı köyleri ziyaret etti.

Giriş Tarihi: 27 Aralık 2015 Pazar 10:20
Cevdet Yılmaz Bingöl'de deprem bölgesini ziyaret etti

Bingöl’e gelen Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve beraberindekiler, Yayladere ilçesine bağlı Çelikağıl ve Zeyneli köylerinde afetzedelerle görüştü. Yılmaz, afetzedeler için bölgeye gönderilen konteynerleri inceleyip çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Yayladere ilçesine bağlı Çalıkağıl köyü ve Zeynelli köyünü ziyaret eden Yılmaz, “Geçtiğimiz haftalarda merkezi Kiğı ilçemiz olan bir deprem yaşadık. Çok şükür bir ölüm ve yaralama hadisesi olmadı ama Kiğı, Yayladere, Adaklı gibi ilçelerimizde etkilerini gördüğümüz bir deprem yaşandı. İlk hasar tespit çalışmaları yapıldı, deprem genel hayata etkililik kararı çıktıktan sonra, daha genel bir takım tespitler ve çalışmalar yapılacak. Bu süreç içerisinde depremin ilk anlarından itibaren bütün kurumlarımız, harekete geçti. Vatandaşlarımıza ulaştık ve burada en önemli ihtiyaç olarak konteyner çıktı ortaya. Çok hızlı ve seri bir şekilde konteynerler bölgeye nakledildi.” dedi.

“Bingöl iki fay hattının kesiştiği noktada bulunuyor”

Bingöl’ün iki fay hattının kesiştiği noktada bulunduğunu hatırlatan Yılmaz, “Bunun ötesinde asıl meselemiz depreme hazırlıklı hale gelmektir. Asıl maharet deprem olmadan önce gerekli tedbirleri almaktır. Bingöl iki fay hattının kesiştiği noktadadır. Geçmişte çok depremler yaşadık ama gelecekte de birçok depremler yaşayabiliriz bunun da farkında olmamız lazım. Depremlerin bilincinde, şuurunda olmamız ve depremle birlikte yaşamayı öğrenmemiz lazım. Bunun yolu da gerekli tüm tedbirlileri almaktan geçiyor.” dedi.

“Depremle birlikte yaşamayı da öğreneceğiz”

Yeni yapıların depreme dayanıklı olarak inşa edilmesi gerektiğini vurgulayan Yılmaz, “Bütün bunlara dikkat ettiğimizde depremle birlikte yaşamayı da öğreneceğiz. Bu konuda da Bingöl’de epeyce ilerleme oldu ama daha yapacak işimiz var.” ifadelerini kullandı.

“Kırsal alanda planlamaya ihtiyaç var”

Kırsal alanlarda planlamaya ihtiyaç olduğunu kaydeden Bakan Yılmaz, kırsal alandaki planlamanın Türkiye’nin genel sorunu olduğunu belirterek, “Önümüzdeki dönemde bu konuya daha fazla önem vermeliyiz. Büyükşehir olan yerlerde problem büyük oranda aşılmış durumda. Bizim gibi büyükşehir olmayan belediyelerde de özel idaremiz ve belediyelerimiz işbirliğinde kırsal alana dönük daha etkili planlar yapmamız gerekiyor. Kırsal alanlarda Allah korusun bir afet olduğunda, köy yollarından rezerv alanlar oluşturmaya varıncaya kadar çeşitli planlar yapılmasında büyük faydalar var.” şeklinde konuştu.   (Nihat Kanat - İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Emniyeti kaçakçılara geçit vermiyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com