Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Tekno Bilim Cepteki casusa dikkat!

Cepteki casusa dikkat!

Giriş Tarihi: 3 Nisan 2011 Pazar 17:18
Cepteki casusa dikkat!

Telekomünikasyon İletişim Başkanı (TİB) Fethi Şimşek, cep telefonu kullanıcılarını ''casus'' yazılımlara karşı uyararak, özellikle hediye edilen cep telefonlarına karşı dikkatli olunmasını istedi. TİB Başkanı Şimşek, yaptığı açıklamada, çeşitli özelliklere sahip casus yazılımların, cep telefonlarına bir mesaj yoluyla yüklenebileceği gibi herhangi bir yerde unutulan cep telefonlarına da kötü niyetli kişiler tarafından bu tür yazılımların kısa sürede aktarılabildiğini söyledi.

 

Casus yazılım yüklenen cep telefonu sahiplerinin yaptıkları tüm görüşmelerin üçüncü bir kişi tarafından hiç fark edilmeden kolaylıkla dinlenebildiğini vurgulayan Şimşek, ''Yaptığımız incelemelerde, cep telefonlarına casus yazılım yüklenip yüklenmediğini öğrenmenin en basit yöntemi, ayrıntılı görüşme dökümlerinin incelenmesidir. Kullanıcılar en az görüşme yaptığı miktar kadar, bir o kadar da mesaj trafiği ile karşılaşırsa telefonunu mutlaka inceletmeli'' diye konuştu.

 

Casus sistemin işleyişini de anlatan Şimşek, yazılımın yüklendiği cep telefonuyla yapılan her konuşmanın ''arama'' tuşuna basıldığı anda yine aynı yazılımın yüklü olduğu cep telefonuna gizli bir ''SMS'' gönderildiğini belirterek, bu sayede üçüncü bir kişinin, söz konusu uyarı ile telefonda daha önceden belirlenmiş tuşa basarak yapılan tüm telefon konuşmalarını dinleyebileceğini ve kaydedebileceğini anlattı.

 

Kimi sistemlerin ise özellikleri itibarıyla herhangi bir konuşma olmasa dahi, yazılım yüklü olduğu cep telefonunun bulunduğu ortamın dinlenmesine olanak tanıdığını ifade eden Şimşek, özellikle devletin önemli makamlarında görev yapanlar ile iş adamlarının kendilerine hediye edilen cep telefonlarına karşı duyarlı olmalarını önerdi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com