Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Tekno Bilim Cep telefonu kanser yapmıyormuş

Cep telefonu kanser yapmıyormuş

Giriş Tarihi: 6 Ağustos 2011 Cumartesi 10:05
Cep telefonu kanser yapmıyormuş

CEFALO adı verilen çalışmada cep telefonu kullanımı ve çocuk beyin kanseri arasında ilişki olup olmadığı araştırıldı.

Çalışmada, beyin kanseri riskinde artış olduğuna dair hiçbir kanıt bulunamadı.

Cep telefonları ile beyin kanseri arasında ilişki olup olmadığını araştıran bilim adamları konuyla ilgili sonuçları Uluslararası Kanser Enstitüsü Dergisi'nde yayımladı. Alanında ilk olan çalışma, 2004 - 2008 yılları arasında beyin kanseri teşhisi konulan 352'si 7 ile 19 yaş aralığındaki toplam 1000 katılımcı ile gerçekleştirildi. CEFALO çalışması 1.000 çocuğun katılımıyla Danimarka, İsveç, Norveç ve İsviçre'de yürütüldü. Denekler 2004-2008 yılları arasında beyin kanseri teşhisi konulan, 7-19 yaş aralığındaki çocuk ve gençlerden oluşuyor.

Çalışmaya eşlik eden bilim adamları, cep telefonu kullanımı ile beyin tümörü belirtileri arasında ilişki olmadığını, asıl riskin araç kullanırken cep telefonu ile konuşmak olduğunu çünkü yaralanma ve ciddi kazaların dikkat dağınıklığından kaynaklandığını söylüyor.

CEFALO çalışması kapsamında yapılan epidemiyolojik araştırma sonuçlarının, Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü'nün cep telefonlarından yayılan elektromanyetik dalgalar ile kanser riski arasında ilişki olduğunu gösteren kanıtlar olmadığına ilişkin açıklamaları ile örtüştüğü belirtiliyor.

DSÖ YANLIŞ ANLAŞILDI

CEFALO çalışmasında Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC) tarafından yapılan açıklamalara da değinildi. IARC tarafından yapılan cep telefonlarının 'muhtemelen kanserojenik' sınıfına koyulması konusunun yanlış anlaşıldığı vurgulandı. Çalışmada, "Muhtemelen kanserojenik' ile 'kesin kanıt yok' demek aslında aynı şeyler. Ancak bunların aynı anlama geldikleri anlaşılmadığından bu durum kamu ve basında endişeye ve önyargıya sebep oluyor" açıklamalarına yer verildi.

Çalışmada, IARC basın bildirisinde yapılan açıklamalarda önemli bir noktanın atlandığına dikkat çekilirken IARC bildirisinde aynı zamanda "cep telefonlarının muhtemelen kanserojenik sınıflandırmasına dahil edilmesi için mevcut olan epidemiyolojik kanıtlar yetersizdir" açıklaması yapıldığının da altı çizildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com