Reklamı Geç
Advert
Advert

Cemaat şaşkına döndü!

Cemaat şaşkına döndü!
Cemaat şaşkına döndü!

Gölcük Değirmendere'deki Yüzbaşılar Camii'ni hedef seçen cunta elemanları, 'ortalığı karıştırmak' için merkezî vaaz sistemi frekansına sızmış. Plandaki gibi cami hoparlöründen Kur'an ve ilahi yayını yaptıktan sonra da ihbarda bulunmuşlar.

"Kartal veya Gözcü, en kısa zamanda çevredekilerin duyacakları şekilde Yüzbaşılar Camii ile belediye hoparlöründen dinî yayın yapılmasını, Kur'an okunmasını sağlayacak.

Yayın, cep telefonuna kaydedilecek

Duyumu alan, ortalığı karıştırmak için polise ihbarda bulunacak. Derhal sivil savcılığı da arayarak ihbarı yenileyecek. Polise, durumu Donanma'ya da bildireceğini, bunların artık hadlerini aştığını söyleyecek."

Gölcük Donanma Komutanlığı'ndaki gizli bölmede ele geçirilen bir belgede yer alan bu ifadeler, kaos oluşturmak için halka nasıl tezgah kurulduğunu gözler önüne seriyor. Balyoz'daki Çarşaf ve Sakal planlarına benzer bu çalışmanın, plan olarak kalmayıp 2008 yılında uygulamaya konulduğu ortaya çıktı. Gölcük Değirmendere'de görevlendirilen elemanlar, plan doğrultusunda 'irtica yaygarası' koparmak için cami ve belediye hoparlörlerinden Kur'an, ilahi ve vaaz yayını yapılmasını sağlamış. Ardından da ortalığı karıştırmak amacıyla polis ve askerî birliğe ihbarda bulunmuşlar. Ancak her şey planlandığı gibi yürürken,Diyanetİşleri Başkanlığı'nın imam hakkında başlattığı soruşturma, oyunu bozmuş. Çünkü merkezî vaaz sistemi frekansına çevre apartmanlardan girilerek cami hoparlöründen dinî yayın yapıldığı tespit edilmiş. Şikayette bulunan Ali Cengiz Kurt'a ise bir türlü ulaşılamamış.

Balyoz davasının görüldüğü mahkemeye gönderilen 43 klasör arasında yer alan söz konusu 2008 tarihli belgede, Donanma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü'ne ait olduğu değerlendirilen toplantı tutanakları yer alıyor. Tutanaklara göre Gölcük Değirmendere'de görevlendirilecek kişilerinirticagörüntülü protesto eylemleri düzenleyerek, kaos ve kargaşa ortamı oluşturması hedefleniyor. Buna göre 'Barış, Fener, Gözcü ve Kartal' koduyla görevlendirilen elemanlar, 'irtica yaygarası' yapmak için cami cemaatlerinin yoğun bulunduğu küçük yerleşim birimlerinde vatandaşın güvenini kazanarak provokatif eylemler yapmayı planlıyor. Cami hoparlöründen Kur'an okutulacağı, bir grubun polis ve askeri birliğe ihbarlarda bulunarak ortalığı karıştırmaya çalışacağı tek tek sıralanıyor.

Belediye hoparlörlerinden yükselen vaaz, cemaati de şaşırttı

Belge ve notlarda geçen konuların Donanma Komutanlığı'nın yanı başındaki Gölcük Yüzbaşılar Mahallesi'nde uygulandığı belirlendi. Yüzbaşılar Mahallesi'ndeki caminin ve belediyenin hoparlörlerine kaçak girilerek vaaz sesleri yükseldiği, Kur'an-ı Kerim okutulduğu öğrenildi. "Camiden Kur'an yayını yapılıyor" iddiası ile Ali Cengiz Kurt isimli bir kişi tarafından cami imamı Haşim Eroğlu hakkında şikayette bulunuldu. Şikayet üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı, imam Eroğlu hakkında soruşturma başlatarak ifadesini aldı. Araştırmalar sonucunda, yayının çevreden frekansa girilerek yapıldığı anlaşılınca imam hakkında işlem yapılmadı. Şikayet eden Ali Cengiz Kurt'un da kim olduğu öğrenilemedi. Yüzbaşılar Mahallesi'nde 1992'den beri yaşayan cami cemaatinden İslam Karaaslan, olup bitenlere tanıklık etmiş. Karaaslan, "Bizim cami hoparlörlerinde ve mahalledeki belediye hoparlörlerinde ikide bir dini vaaz veriliyordu ve Kur'an okutuluyordu. Bu yayınlar belli bir süre devam etti. Önüne geçemedik. Daha sonra camiden yapılıyor, denilerek imamımız hakkında dava açıldı. Biz imamımızın arkasında durduk. Çünkü bizim camiden yayın yapılmadığını biliyorduk. O gün yapılanların, ortaya çıkan belgelerle ne yapılmak istendiğini şimdi çok iyi anlıyoruz" dedi.

O dönemde Yüzbaşılar Camii Derneği başkanlığını yapan Mustafa Saruhan da 2008 yılında bu yayınlara tanık olmuş. Camilerinin merkezi sisteme bağlı olduğu için kaçak yayın girdiğini belirten Saruhan, bunun önüne bir türlü geçilemediğini söyledi. Saruhan, "2008 yılında bu yayın bir süre devam etti. Bunu engellemek için çalışma yaptık fakat olmadı. Ama bir süre sonra bu yayın birden kesildi. Ne için yapıldığını bilmiyorum. Plan olup olmadığı hakkında bilgim yok." şeklinde konuştu.

İsmini vermek istemeyen cami cemaati de o dönemde komutanların cami imamına çok baskı yaptığını ve sık sık cami imamını şikayet ettiklerini söyledi. Cami cemaati, "Cami hoparlörlerinin askerî lojmanlara çevrildiği iddiası ile ilgili şikayetler geldi. Ezanın imam tarafından kasıtlı bir şekilde yüksek okunduğu ve uzatıldığı söylendi. Bu oyunları kimin yaptığını o zaman da biliyorduk. Ama elimizden bir şey gelmiyordu. Bugün bu planlar ortaya çıkınca, olayları çok daha iyi anladık." ifadelerini kullandı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda görevli iki amirale suikast planladıkları iddiasıyla Şubat 2010'da açılan soruşturmada gündeme gelen uyuşturucu partilerinin yapıldığı evler de Yüzbaşılar Mahallesi'nde yer alıyordu.

ZAMAN

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Urfa'da Yapılan Ödüllü Yol Bisikleti Yarışı tamamlandı
Urfa'da Yapılan Ödüllü Yol Bisikleti Yarışı tamamlandı
KHK ile Urfa'da ihraç 57 kişi ihraç edildi- İşte tam listesi
KHK ile Urfa'da ihraç 57 kişi ihraç edildi- İşte tam listesi