Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Siyaset Çelik: İşsizliğin düşüşü göstermesi sevindirici

Çelik: İşsizliğin düşüşü göstermesi sevindirici

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şanlıurfa Milletvekl Faruk Çelik, dünyada ve AB'de ekonomik krizle birlikte işsizlik artarken, Türkiye'de düşüş seyrinin devam etmesinin sevindirici olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 15 Ekim 2012 Pazartesi 22:05
Çelik: İşsizliğin düşüşü göstermesi sevindirici

Çelik, kayıtdışı istihdamla da mücadele edildiğini belirterek, geçen yıl 17 milyon 221 bin 814 olan kayıtlı sigortalı sayısının bu yıl 18 milyon 429 bin 88'e yükseldiğini kaydetti.

İşsizlik rakamlarıyla ilgili yazılı açıklama yapan Bakan Çelik, alınan tedbirler sayesinde işsizlik oranlarının düşüş seyrinin devam etmesinin sevindirici olduğunu kaydetti. Dünyada ve özellikle AB bölgesinde yaşanan ekonomik krizler dolayısıyla ülkeler işsizlikle boğuşurken Türkiye'de geçen yıla göre işsizlik oranında 0,7'lik bir düşüş yaşandığına dikkat çekti. Özellikle Türkiye İş Kurumu aracılığıyla son dönemde alınan önlemlerin işsizlik oranlarının düşüşünde etkili olduğunu vurguladı. Önümüzdeki dönemde de işsizlikle mücadelenin en öncelikli konulardan biri olacağını ifade etti.

Son yıllarda işsizlikle mücadelede planla ve programlı çalışmalar başlattıklarını belirten Çelik, yeni teşvik sistemi, toplum yararına çalışma, mesleki eğitim, işbaşı eğitimi ve iş ve meslek danışmanları gibi enstrümanların işsizlikle mücadelede kararlı bir şekilde bundan sonra da uygulanacağını söyledi. Ulusal İstihdam Stratejisi'nin tamamlandığını, bu çerçevede 2023'de işsizliği yüzde 5 seviyelerine indirilmesinin hedeflendiğini belirtti. İşsizlikle mücadele ederken eş zamanlı olarak kayıtdışılıkla mücadelenin de aynı kararlılıkla devam ettiğini aktardı. Bakan Çelik, kayıtdışı istihdamın yüzde 53'ten yüzde 37'lere kadar indirildiğini vurgularken, bu oranın da 2023'de yüzde 15'ler seviyesine düşüreceğini açıkladı. Geçen yıl 17 milyon 221 bin 814 olan kayıtlı sigortalı sayısının bu yıl 18 milyon 429 bin 88'e yükseldiğini söyledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Müezzinoğlu'ndan 'emekli promosyonu' açıklaması

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com