Advert
Advert
Advert

Çatışmaların sonlanması için tek başına eylem yaptı

Diyarbakır'da bir kişi, ülkede yaşanan çatışmaların sonlanması için Cuma Namazı sonrası kefen giyerek tek başına protesto eylemi yaptı.

Çatışmaların sonlanması için tek başına eylem yaptı
Çatışmaların sonlanması için tek başına eylem yaptı

Son zamanlarda yaşanan çatışmalara tepki gösteren Dicle Fırat Grubu üyelerinden Muhittin Batmanlı, Diyarbakır’ın merkez Yenişehir ilçesinde tek başına protesto eylemi yaptı.

Ofis Camii’nde Cuma Namazı sonrası kefen giyen Batmanlı, cami cemaatini etrafında toplayarak, basın mensuplarına açıklama yaptı.

Çatışmalar nedeniyle birçok insanın hayatını kaybettiğini söyleyen Batmanlı, bölgede kaos ortamı oluşturulmaya çalışıldığına değindi.

“Amaçları bizi birbirimize kırdırmaktır”

Yaşanan çatışmaların Türkiye’yi Suriye’ye çevirme amacı taşıdığını belirten Batmanlı, “İnsanlarımız yaralanıyor, insanlarımız ölüyor. Ortalık yanıyor. Bizim bu savaşa karşı çıkmamız lazım. Türk Kürt savaşına karşı çıkmak bizim İslami vazifemizdir. Bu coğrafyada ölümler oluyor. Âlimlerimiz, şeyhlerimiz, kanaat önderlerimiz karşı çıksınlar. Birliğimizi sağlayalım. Bunların amacı Kürdistan’ı, Türkiye’yi Suriye’ye çevirmektir. Bu, devletlerin projesidir. Amaçları bizi mağlup etmek, bizi birbirimize kırdırmaktır.” dedi.

“HDP’de savaş çığırtkanlığı yapanlar var”

HDP’nin içinde savaş çığırtkanlığı yapanların olduğunu dile getiren Batmanlı, “Türklerden bazı kesimler ile Kürtlerden bazı kesimler savaş kışkırtıcılığı yapıyor. Ey ülkücüyüm diyenler! Siz, Anadolu’da Kürt’üm diyenlerin dükkânlarına saldırıyorsunuz. Gidin, onlarla konuşun, onları dinleyin. Onlar en az sizin kadar Müslüman değil mi? Niye bunu yapıyorsunuz? HDP’de savaş çığırtkanlığı yapanlar var. Sivil toplum kuruluşlarını, partileri, kanaat önderlerini çağırıyoruz. Bu savaşa dur dememiz lazım. Ben Müslüman bir Kürt olarak bu savaşa hayır diyorum.” ifadelerini kullandı. (Hamza Adiyaman/Yunus Sırat-İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle