Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem "Çatışmalardan dolayı camilerde ibadet yapılamıyor"

"Çatışmalardan dolayı camilerde ibadet yapılamıyor"

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde son zamanlarda yaşanan çatışmalardan dolayı bazı camilerde ibadetin yapılamaz hale geldiğini belirten DİYANET –SEN Diyarbakır Şube Başkanı Ömer Evsen, savaşlarda dahi camilerin koruma altına alındığına dikkat çekti.

Giriş Tarihi: 3 Ekim 2015 Cumartesi 16:11

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde PKK ile polis arasında yaşanan çatışmalar sebebiyle bazı camilerde namazın kılmadığını belirten DİYANET –SEN Diyarbakır Şube Başkanı Ömer Evsen, en yoğun savaşlarda dahi camilerin koruma altına alındığının altını çizerek, “Savaşıyorsanız çıkın dağlara savaşın.” Dedi.

Kazılan hendeklerden ve sokak başlarına çekilen perdelerden dolayı cami imamlarının camilerine gidemediklerini ifade eden DİYANET –SEN Diyarbakır Şube Başkanı Evsen,  “Din görevlilerimizin mezkûr alana girememelerinden dolayı ibadetlerde aksama olmaktadır.  Bu da hem cemaat hem de ibadet özgürlüğü açısından ciddi sıkıntılar oluşturmaktadır. Çatışmalı sürecin devam etmesi eğitimde olduğu gibi ibadetlerde de aksaklık meydana getirir.” dedi.  

Hiçbir din görevlisinin görevini aksatma gibi bir düşüncesinin olmadığını belirten Evsen, çatışmalı ortamın herkese zarar verdiğini belirterek, “Çatışmalı süreçte ibadetler aksadı, eğitim ve öğretim aksadı. Yarın insanların çok acil durumlarda dahi hastalarını hastaneye götürememe gibi bir pozisyonu meydana gelebilir. Bunların hepsi ciddi manada sıkıntıdır. Biz, din görevlileri olarak camilerimizin açık olabilmesi için çatışmaların durmasını, hayatın tekrar normal hale gelmesini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Evsen, çatışmaların mahallelerden dışarı çıkarılması gerektiğini söyleyerek, “Savaşıyorsanız çıkın dağlara savaşın. Ama çatışmayı insanların olduğu mahalleden uzak tutun. Din ve ibadet özgürlüğü de bunu gerektiriyor. Kaldı ki en yoğun savaşların olduğu dönemlerde dahi camiler ve din görevlileri koruma altına alınırlar. Buna özen gösterilmesini istiyoruz.” şeklinde açıkladı.  

Evsen son olarak,  “Çağrımız mahallelerdeki ve özellikle cami çevrelerindeki yaşanan çatışmaların sona erdirilmesi,  camilerimizin zarar görmesinin önüne geçilmesi ve aksamış olan din ve diyanet işlerinin eskiden olduğu gibi devam etmesidir.” İfadelerini kaydetti. (Yunus Sırat/M. Sıddık Bilge-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Üniversite öğrenci kulüplerinden ortak açıklama: Referanduma evet!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com