Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Çatışmalar Sur'da hayatı bitirdi

Çatışmalar Sur'da hayatı bitirdi

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde uygulanan sokağa çıkma yasağına bir gün ara verilmesi esnaf ve halkın zararını da ortaya koydu. ilçedeki ev ve işyerleri, tüneller kazılması ve mevzi olarak kullanılması nedeniyle kullanılmaz hale geldi.

Giriş Tarihi: 12 Aralık 2015 Cumartesi 11:24
Çatışmalar Sur'da hayatı bitirdi

Sur ilçesinde Şeyh Sait Meydanını da içine alacak şekilde genişletilen ve 6 mahallede uygulanan sokağa çıkma yasağı 10’uncu gününde sona erdi. Çatışma sonrası ortaya çıkan tablo, esnaf ve halkın içler acısı halini ortaya koydu.

Çatışmalar esnasında PKK’lilerin evine girerek tüneller kazdığı Sultan Karaşin, “Ben şimdi ne yapacağım. Evimi bu hale soktular. Ben tek başıma bu halimle ne yapacağım. Evimi yıktılar. Şimdi kalacak yerim yok. Kimsem yok. Bana bir ev bulsunlar. Sonumuz ne olacak. Nereye gideceğiz. Buna bir çözüm bulunmalıdır.” dedi.

Devlet yetkilerine çağrıda bulunan Almaz Karaşin ise, “Barışı getirsinler. Çözümü bulsunlar. Halimiz ortadadır. Allah aşkına bu ne haldir.” diye tepki gösterdi.

Çatışma sürecinde ilçe dışında kaldığını söyleyen esnaf Yusuf Ö,  10 günden beri kendi bölgelerine, kendi işyerlerine gelemediğini ifade ederek, “Bu süre zarfında iş yerimiz açılarak, kamera ünitesi yerinden sökülmüş. İşyerimiz hasar görmüş. Terör mağduruyuz. Devletin daha duyarlı olmasını ve terörü bitirmesini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çatışmalardan dolayı ailesini zor geçindirdiğini vurgulayan Orhan Akdoğan, ilçe halkının hepsinin mağdur olduğunun altını çizerek, bir an önce bu olayların sona ermesi gerektiğini belirtti.

İlçede yer yer çöken evler, roket ve mermi izleri, kopan elektrik telleri, patlayan su şebekelerini görmek mümkün. Çatışmalarda onlarca eve kurşunlar isabet ederken işyerleri ve araçlar da hasar gördü. Evlerde açılan tünellere ise ev sahipleri isyan etti.

Sokağa çıkma yasağına verilen bir gün arada da esnafın kepenk açmadığı görülürken, 10 gündür toplanmaya çöpler yığınları da dikkat çekti.  (M. Sıddık Bilge/Emrah Deniz - İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Emniyeti kaçakçılara geçit vermiyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com