Advert
Advert
Advert

Çatışmalar saman satıcılarını da vurdu

Son zamanlarda yaşanan şiddet eylemleri piyasaları etkilediği gibi saman satıcılarını da olumsuz etkilendiğini belirten satıcılar, olayların biran önce bitmesini istedi.

Çatışmalar saman satıcılarını da vurdu
Çatışmalar saman satıcılarını da vurdu

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle canlı hayvan piyasası hareketlenirken şiddet olaylarından olumsuz etkilenen saman satıcıları olaylardan dolayı işlerinin durma noktasına geldiğini belirttiler.

Arpa, yonca ve buğday saplarından yaz aylarında doğal üretilen ve hayvan yemi olarak kullanılan saman bazı ailelerin geçim kaynağı olmaya devam ediyor. Ancak saman satıcaları bölgede yaşanan şiddet eylemlerinden olumsuz etkilendiklerini belirterek, işlerinin durma noktasına geldiğini ifade ettiler.

Saman satıcılarından Yusuf Ekti, “Bizim geçim kaynağımız samancılıktır. Evimin geçimini bununla yapıyorum. Bu olaylardan dolayı işlerimiz çok kötü bir durumda samanı köyden getiriyoruz satılması için 10 gün beklediğimiz günler oluyor. Yol, yemek, git gel derken hepsi ayrı bir masraf kazandığımız 3 kuruşu da öyle harcıyoruz. Daha önce işlerimiz oluyordu. Çözüm süreci olduğunda gerginlik yoktu. Vatandaşlar gelip gidebiliyorlardı. Ama bu olayların çıkmasıyla her şey çok kötü bir durumda maalesef. Dilerim bu olaylar bir an önce biter memleketimiz, vatandaşlarımız tekrar refaha huzura kavuşur.” dedi.

Geçim kaynağının samancılık olduğunu söyleyen Ahmet Boz, “Saman fiyatları geçen yılla aynı olmasana rağmen işlerimiz çok düştü. Bölgede yaşanan olaylar bizi de çok etkiliyor. Köylüler korkuyor şehre gelip saman alamıyorlar. Bizim de geçim kaynağımız budur. Yıllardır samancılıkla geçiniyoruz ailemin bütün maddi ihtiyacını sattığım samanla karşılıyorum ama olaylardan dolayı satışımız durdu.” ifadelerini kullandı.  

Saman satışlarının durma noktasına geldiğini ifade eden Abdulmenaf Güzel, “Saman fiyatları maliyetine bile gitmiyor. Biçerdöver tonunu 80 TL’den yüklüyor 60 TL’de hamal yüklemesini yapıyor. Ton başına da 30 TL yakıt parası gidiyor.  Tonu 160-170 TL’ye satılıyor. Şuanda maliyetine satılıyor hiç karı yoktur. Mecburen adam bu işi yapıyor başka iş de yapamıyor. Bu iş için araba almış, sermayesini bu işe yatırmış başka iş de yok işsizlik var. İşlerin düşmesini bu olaylar çok etkiledi. Şuanda satışlar durma noktasına geldi. Hayvan pazarı da böyle durmuş onlar da fazla satış yapamıyorlar.” şeklinde konuştu. (Mustafa Kaynak /M. Sıddık Bilge - İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle