Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Çatışmalar ikinci el araç piyasasını da vurdu

Çatışmalar ikinci el araç piyasasını da vurdu

Bölgede yaşanan çatışmalar nedeniyle araçlarda sigorta fiyatlarının arttırılmasına tepki gösteren Diyarbakırlılar, araç alım-satımı yapamamaktan dert yandı.

Giriş Tarihi: 28 Aralık 2015 Pazartesi 10:24
Çatışmalar ikinci el araç piyasasını da vurdu

Yaşanan çatışmalar ve araç yakmaları nedeniyle sigorta fiyatlarının arttırılması, araç alım ve satımını güçleştiriyor. Araba almak veya satmak için Diyarbakır Açık Oto Pazarı’na gelen Diyarbakırlılar, sigorta şirketlerinin bölgede sigorta fiyatlarını birkaç kat arttırdığını söylediler.

Eskiden yılda 10 araç satabiliyorsa son zamanlarda bu sayının 5’e düştüğünü belirten araç satıcılarından Mehmet Karatay, “Mesela normalde 300 TL olan bir araç sigortası, şu anda bin TL’ye yakındır. Bu, fenni muayene için de geçerlidir. Eskiden 185 TL olan fenni muayene, şu an 200TL’den fazla olmuş. Halk bu durumdan çok şikâyetçidir. Sigortanın genel olarak düşürülmesi lazım.” dedi.

“Yetkililer insanlarımıza yardımcı olsun”

5 bin TL’ye sattığı bir araç için 2 bin 500 TL sigorta ödenmesine anlam veremediğini aktaran Karatay şunları söyledi: “Kurban Bayramı’nda 5 bin TL’ye bir araç sattım. Aracı alan kişi 2 bin 500TL sigorta ödemiş. Daha sonra yanıma gelip aracın devrini almamı istedi. Çünkü aracı geri iade edecekti. Artık bu duruma geldik. Biz bundan memnun değiliz. Yetkililerin, insanlarımıza yardımcı olmalarını istiyoruz.”

“Fiyatların yüksek olması vatandaşı zor durumda bırakıyor”

Geçen hafta aldığı bir otomobile bin 120 TL’ye zorunlu sigorta yaptırdığını ifade eden Aziz Efetürk, “Bir yıllık sigorta bin 500 TL ya da 2 bin TL’den aşağı değil. Sebebi, ‘Güneydoğu’da, Diyarbakır’da ikamet etmemizdir’ Bilhassa buralarda sigortalar çok yüksek. Araç alacağız ama sigorta fiyatları nedeniyle alamıyoruz. Devletin, sigorta şirketlerine kota koyması gerekiyor. Serbest piyasa olunca vatandaş mağdur oluyor. Yetkililere çağrımız, bir an önce bu konuya el atmalarıdır. Fiyatların bu denli yüksek olması vatandaşı zor durumda bırakıyor.” şeklinde konuştu.

“Araç alacağım ama sigorta fiyatları 2-3 katına çıkmış”

Arabaların sigorta fiyatları yüksek olduğu için kimsenin araba alamadığını dile getiren Mehmet Akıncı ise, “Araç almaya geldim. Bir araç alacağım ama sigortaların fiyatı 2-3 katına çıkmış. Sigortalar 200 TL iken bin 500 TL civarı olmuş. Buna bir çare bulsunlar.” şeklinde konuştu. (Hamza Adiyaman/M. Hüseyin Temel - İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Emniyeti kaçakçılara geçit vermiyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com