Advert
Advert
Advert

Çatı adayı Yeni Asya'da böldü

Daha önce çatı adayı Ekmelettin İhsanoğlu'na desteğini açıklayan BBP'den çıkan çatlak seslerden sonra, İhsanoğluna desteğini açıklayan Yeni Asya grubundan da çatlak sesler çıkmaya başladı.

Çatı adayı Yeni Asya'da böldü
Çatı adayı Yeni Asya'da böldü

Geçtiğimiz günlerde Gülen Cemaatinin yayın organı Bugün TV’de Erkam Tufan Aytav’ın konuğu olan, Yeni Asya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Kazım Güleçyüz; Yeni asya Grubu olarak Ekmeleddin İhsanoğlu'nu destekleme kararı aldıklarını açıklamış ardından bu guruba bağlı nur talebelerinden tepkiler yükselmişti.

Güleçyüz'ün Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelttiği sert eleştiriler ve tutum Yeni Asya gurubunun tabanında büyük bir rahatsızlıklara sebep olmuştu. CHP - MHP’nin ortak adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’na destek veren bu açıklamalardan rahatsız olan muhalif nur talebeleri; Mevcut iktidara karşı ortaya konan açıklanması zor hazımsızlığa anlam veremediklerini ve kendilerine rehber edindikleri Risale-i Nur'lara da tesr düşen bir tutum olduğunu belirtmiştiler.
Sosyal medya kanallarından Facebook'ta "Yeni Asya grubuyuz cumhurbaşkanı seçiminde Erdoğan'ı destekliyoruz." adlı bir gurup oluşturarak seslerini duyurmaya çalışan muhalif nur talebeleri şimdide bir deklerasyon yayınlayarak bu rahatsızlıklarının sebeplerini kamuoyu ile paylaştılar

İşte deklerasyonda yeralan o ifadeler;

KAMUOYUNA DUYURULUR…

 

Yeni Asya Gazetesinin 14.07.2014 tarihinde Kazım GÜLEÇYÜZ imzasıyla kamuoyuna duyurduğu;

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Olağanüstü Temsilciler Toplantısında; “Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Desteklenmesi” şeklindeki açıklamasını, aşağıda belirteceğimiz gerekçelerle doğru bulmuyoruz.

Risale-i Nur hizmetinin esas maksat yapmış bir İman Hareketinin, bu hizmete her zaman zarar vermiş, siyasi hareket temsilcilerinin belirlediği adayı desteklemelerinin, hizmet esaslarına ne kadar uyduğu,

Varoluş gayesi, Müslümanların imanlarını kurtarmak olan bir hizmet hareketinin, müslüman ekseriyete ters düşmesi,

Risale-i Nur Hizmetinin tarihsel sürecinde ve ülkemizin demokrasi tarihinde Irkçılarla-Halkçıların oynadıkları yıkıcı rolün sonuçları ortada iken, belirledikleri adaylarının hangi doğru gerekçeyle destekleneceği.

Mevcut iktidara karşı, ortaya konan açıklaması zor, bu siyasi hasımlığın hangi Risale-i Nur ölçülerine uyduğu,

Desteklediklerini açıkladıkları adayın, Ak Parti adayına tercih edilecek artılarının hangileri olduğu;

Ayrıca ve özellikle:

Cemaat olarak, en azından cumhurun tercihine ters düşmeyerek Türkiye Kamuoyu nezdinde itibar kaybına neden olacak yanlışlara düşülmemesi,

Yeni Asya Gazetesi Neşriyatını yapan arkadaşların, Ak Parti düşmanlığı düzeyine gelmiş bir muhalefeti anlamada zorluk çektiğimizi,

Söz konusu karar olağanüstü bir toplantı ile Türkiye genelinden gazeteye gitmiş 40-50 civarında kişinin katılımıyla oy çokluğuyla alındığı, (Normal toplantılarda bu sayı 200 ‘e kadar çıkabilmektedir.)

Sonuç olarak;

Gazeteyi çıkaranlarla, cemaatin kahır ekseriyetinin gazetenin yayın politikasını ve siyasal duruşunu tasvip etmediğini…

KAMUOYUNA AÇIKLAMAYI ZORUNLU GÖRÜYORUZ…

 

Yeni Asya Cemaati Olarak Bilinen Risale-i Nur Talebeleri

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret