Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Çarmelik Kervansarayı Restorasyonu tamamlanıyor

Çarmelik Kervansarayı Restorasyonu tamamlanıyor

Şanlıurfa İl Özel İdaresince 2012 tarihinde ihale edilen Çarmelik Kervansarayı Restorasyonunda sona gelindi.

Giriş Tarihi: 4 Mart 2015 Çarşamba 18:19
Çarmelik Kervansarayı Restorasyonu tamamlanıyor

Çarmelik Kervansarayının restorasyonunun yüzde 60’nın bittiğini söyleyen Şantiye Şefi/Mimar Velat Ateş; “uygulamanın % 60’nın sorunsuz bir şekilde gerçekleştiğini, kabasının bittiğini, ince işlerinin kaldığını” söyledi. Şantiye Şefi Mimar Velat Ateş; “köylülerden şikayetçi olduklarını, çok sık olarak inşaat halinde olan Kervansaraya girdiklerini, girmek istediklerini.. bunun da hem işleri aksattığını hem de tehlike oluşturduğunu” ifade etti…
Kervansaray, Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki en büyük ve en önemli hanlardan biri konumunda olan ve büyük ölçüde yıkılan ve yok olmaya yüz tutulan Kervansaray, Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce hazırlanan proje çerçevesinde restore edilerek turizme kazandırılıyor.  Projenin finansmanını, Karacadağ Kalkınma Ajansı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı karşılıyor.
Şanlıurfa İl Özel İdaresince 03.12.2012 tarihinde 3.989.693,66 TL’ye ihale edilen restorasyon işi Baran İnş. Tur. San. ve Tic. Ltd. Şti. tarafından yapılıyor. 08.01.2013 tarihinde yer teslimi yapılarak restorasyonu başlayan işte, restorasyonunun yüzde 60’nın bittiği, ince işlerinin kaldığı görüldü…  Kervansaray restorasyonunun, 2015 yılı sonunda bitirilmesi öngörülüyor.
Çar Melik Kervansarayı
Çar Melik Kervansarayı, Şanlıurfa Bozova İlçesine bağlı Büyükhan Köyünde bulunmaktadır. Büyükhan Köyüne, Şanlıurfa-Gaziantep Otoyolu Suruç’a kavşağından 10 km’lik kara yolu ile ulaşılmaktadır. Ayrıca Suruç İlçesinden otoyol bağlantı yolu ile de ulaşım sağlanmaktadır. Kesin inşa tarihi ve kim tarafından yapıldığı bilinmemekte olup, plan ve inşa tarzına bakılarak Kervansarayın, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait çizgiler taşıdığı görülmektedir. Kareye yakın dikdörtgen planlı avlu, avlu ve güneyindeki kapalı bölümden oluşan karma tipteki hanların anıtsal önemli örneklerinden biridir. Evliya Çelebi Seyahatnamesinde, Suruç'tan kalkarak batıya doğru iki saatte Çar Melik Kalesine ulaştığını, burasının dört hükümdar (Çar Melik) kardeş tarafından yapıldığı için bu ismi aldığını belirtir. 63,40 x 65,20 metre boyutlu bir avluya sahip olan Kervansaray, restorasyon çalışmalarına başlanmadan önce güney cephesi dışında büyük ölçüde tahrip olmuştur. Güneydoğu Anadolu bölgesinden daha çok Suriye geleneklerinden izleri taşıyan özgür konumu ve yöredeki Han yapılarının en erken tarihli olması bakımından çok önemli bir eserdir.
Haber ve Foto: Mehmet Emin KUŞ www.balikligol.com

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Urfa'da Çelik köprülerde çalışmalar bitmek üzere

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com