Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Siyaset Canikli: AVM'lerin kapanması söz konusu değil

Canikli: AVM'lerin kapanması söz konusu değil

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli yaptığı açıklamada, AVM'lerin Pazar günleri kapanmasının söz konusu olmadığını söyledi.

Giriş Tarihi: 12 Aralık 2014 Cuma 08:47
Canikli: AVM'lerin kapanması söz konusu değil

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, TBMM Sanayi ve Ticaret Komisyonu'nda yaptığı açıklamada, "Pazar günü AVM’lerin kapanması söz konusu değil." dedi.     

Nurettin Canikli, AVM'lerin hafta sonları tatil olmasının kamuoyunda yoğun biçimde tartışıldığını dile getirerek, tasarıda büyük AVM'ler ve zincir mağazaların çalışma saatleriyle ilgili düzenleme olmadığını söyledi.

"AVM'lerin hafta sonu kapatılması milli gelirde azalmaya yol açar"

TBMM Sanayi ve Ticaret Komisyonu'nda konuşan Canikli, "AVM’lerin hafta sonları tatil edilmesinin, esnaf ve sanatkâra iş alanı açmak amacıyla tatil edilmesinin, içinde bulunduğumuz realite dikkate alındığında mümkün olmadığını düşünüyoruz. AVM’ler sadece alışveriş yapılan yer olmaktan çıktı, yaşam biçimi halini aldı. Aileler, çocuklar hafta sonlarının büyük bölümünü buralarda geçiriyor. Bu nedenle sosyal donatı alanları zorunlu hale getiriliyor. Toplum artık bunu talep ediyor. Böyle bir uygulama milli gelirde de ciddi azalmalara yol açar. Hesabı yapılmadı ama milli gelirin önemli unsuru olan ticareti daraltır. AVM'lerin hafta sonu kapatılması ticaretin esnafa ve sanatkara kayması durumunu da sağlamaz. İlk kurulduğu aşamada, 20-30 yıl önce bunlar belki konuşulabilirdi ama şimdi ciddi sosyal eleştiriye yol açabilir. Böyle bir düzenleme gerçeklerle bağdaşmadığını düşünüyoruz." açıklamasında bulundu.

Canikli, yeni AVM yasa taslağında hükümetin böyle bir önerisinin bulunmadığını ancak bazı milletvekillerinin verdiği tekliflerde yer aldığını belirtti.  

Nitekim AK Parti Bursa milletvekili Mustafa Öztürk yaptığı bir açıklamada, 14 Avrupa ülkesini gezdiğini bunların 10 tanesinde AVM'lerin pazar günü kapalı olduğunu söyleyerek “Bizim de pazar günü ne yapacağımızı değerlendirmemiz lazım." dedi.

Öte yandan 2014 Eylül verilerine göre Türkiye genelinde toplamda 342 adet AVM bulunuyor. (İLKHA)

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Ak Partili Gençlerden Vali Tuna’ya Ziyaret

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com